​Midyat’ta ilk defa Kent Konseyi kuruldu

Mardin’in Midyat Belediyesi Kent Konseyi 1. Olağan Genel Kurul Toplantısında yapılan seçim sonucunda Midyat tarihinde bir ilk olarak Kent Konseyi kuruldu.

​Midyat’ta ilk defa Kent Konseyi kuruldu
Yayınlama: 06.12.2019

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in seçim vaatleri arsında bulunan halkın ve Sivil toplum kuruluşlarının yönetime katılımını amaçlayan Kent Konseyi 1.Olağan Genel Kurul toplantısı Başkan ve yürütme kurulu üyelerinin seçimi gündemiyle yapıldı.

11.06.2019 tarih ve 2019/76 Sayılı belediye meclis kararıyla kurulması kabul edilen Midyat Kent Konseyinin 179 üyenin katılımıyla gerçekleştirilen ilk genel kurulunda başkanlığa oy birliği ile 2 yıl süreyle görev yapacak olan Diyanet-Sen Midyat Temsilcisi Zeyni Bedir seçildi.

Belediye Başkan yardımcısı Abdurrahim Çelik, ‘Kent Yönetimi ve Katılım’ konulu kısa bir sunum yaptı.

Bağlar Mahallesi Fen Lisesi Konferans salonunda yapılan Genel Kurulda konuşan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, kurulacak olan Kent Konseyinin, Midyat için çok önemli bir adım olduğunu ve kentleşme vizyonuna ışık tutacağını söyledi.

Şahin, “Sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin muhtarlarımızın, esnafımızın, eğitimcilerimizin her alanda uzman meslek temsilcilerimizin halkımızın her kesiminden temsilcilerin bulunduğu Midyat Kent Konseyinin 1. Olağan Genel Kurulunun gerçekleştirmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Midyat ile ilgili Belediyemiz tarafından uygulanacak olan projelerle ilgili önerileri Midyat Kent Konseyinde değerlendirildikten sonra Midyat Belediye Meclisi tarafından görüşülecek ve karara bağlanacak. Bugün bunun ilk adımını atmış bulunmaktayız. Midyat halkına verdiğimiz sözü tumanın sevincini yaşıyoruz.” dedi.

“Kent Konseyi vatandaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı ve bir şemsiye olacak”

“Kent konseyi memleketimiz için zaman ayıran adeta elini taşın altına koyan vatandaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı ve bir şemsiye olacak” diyen Şahin, şunları söyledi:

“Midyat Kent Konseyi, kent yaşamında, kent vizyonunun belirlenmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, katılım ve yerinde yönetim ilkelerini hayata geçirebilmek için kadın ve gençlerimizin belediye meclislerinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak için Midyat Kent Konseyini kurmuş olacağız. Midyat Kent Konseyi aktif bir şekilde belediye çalışmalarına katkı verecektir. Konseyimiz, herkesin fikir ve düşüncelerini söylediği, proje geliştirdiği, bir çalışma platformu olacaktır. Herhangi bir siyaset veya menfaat çatışmalarının yeri değildir. Memleketimiz için zaman ayıran adeta elini taşın altına koyan vatandaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı bir şemsiye olacaktır. Yerel düzeyde demokratik katılıma katkı bulunacak kent konseyi, birlikte yaşadığımız ilçemizde birlikte düşünme, birlikte çalışma ve ortak yönetimi gelişme anlamında büyük bir öneme sahip olduğuna inanmaktayız.” diye konuştu.

Başkan Şahin, daha sonra kent konseyi başkanlığına aday olanlara başarılar diledi.

Konuşmaların ardından, yapılan divan kurulu ardından seçimlere gidildi. Kent konseyi başkanlığına Zeyni Bedir, Ünal Günel, Mehmet Doğanay, İsa Altunkaynak, Mehmet Emin Akan ve Şehmus Güneş aday oldu. Zeyni Bedir 52 oy alarak Midyat Kent Konseyi Başkanlığına seçildi. Yürütme Kurulu ise, Mehmet Veysi Seven, Mehmet Zeki Ayyıldız, Şehmus Yavuz, Fırat Ergin Tural, Fatih Maral, Aysel Noyan, Halil El ve Orhan Şaşmaz seçildi.

“Midyat’ımızı güvenilir bir kent ve liman haline getirmeyi düşünüyoruz”

Midyat Kent Konseyi Başkanı seçilen Zeyni Bedir, seçim sonrası İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in Kent Konseyini hayata geçirmesinden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Bedir, “Belediye Başkanımız Sayın Veysi Şahin Bey’in seçim vaatleri arasında bulunan Kent Konseyini bugün kendileri fiilen faaliyete sokmuşlardır. Kent Konseyi Başkanlığı için seçim yapılmış olmakta. Kent Konseyi Başkanlığına az bir farkla da olsa seçilmiş bulunmaktayım. Midyat’ımıza hayırlı uğurlu olsun. Böyle faaliyetlerin yani halkın direk belediye başkanlığı ile birlikte belediye yönetimine ortak olması çok güzel bir şey. İnşallah Midyat’ımızın bütün sorunlarına Kent Konseyi olarak, tüm STK’lar, muhtarlar ve bütün kanaat önderleriyle birlikte hareket edip Midyat’ımızı güvenilir bir kent ve liman haline getirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Duyuru tepkisi

Birçok aday ve üyenin tepkisine yol açan konsey seçiminin duyurusunun bir gün önceden yapılması ile ilgili ise Bedir şunları söyledi:

“Seçimden önce bir duyuru sıkıntısı yaşandı. Yangından mal kaçırırcasına böyle bir performans sergilendi. Fakat Belediye Başkan yardımcısı Abdurrahim Bey’in açıklamalarında, Veysi Bey’in yoğun bir toplantı takviminden dolayı böyle bir sıkıntının oluştuğunu söyledi. Yine de memleketimize hayırlı olsun. Veysi Bey’e de bu seçim vaadini gerçekleştirdiği için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.