KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? (2021-2022) Dikkat çeken takvim…

Üniversite eğitimi alan ve eğitim giderleri için KYK bursuna başvuru yapan milyonlarca öğrenci sonuçlar için yapılacak açıklamayı erkenden …

KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? (2021-2022) Dikkat çeken takvim…
Yayınlama: 09.11.2021

Üniversite eğitimi alan ve eğitim giderleri için KYK bursuna başvuru yapan milyonlarca öğrenci sonuçlar için yapılacak açıklamayı erkenden beklemeye başladı. Bu yıl ek yerleştirme nedeniyle geç başlayan başvurular 3 günde tamamlanacak. Henüz başvuru yapmamış adaylar için başvuru ekranının 8 Kasım saat 23.59’da kapanacağını hatırlatmakta fayda var. KYK burs başvuruları birçok devlet kurumundan alınan bilgiler  ile değerlendirilecek. Öğrencinin başvuru esnasında sunduğu ailenin mal varlığı, ailede okuyan başka öğrenci sayısı, maddi durum ve üniversite eğitimi alınan şehir gibi faktörler burs çıkıp çıkmamasında belirleyici olacak. Devlet kurumlarından alınan bilgilerle, başvuru sürecinde sunulan belgeler kıyaslanarak değerlendirme sonuçları adaylarla paylaşılacak. KYK burs ve kredi başvuru sonuçları için kritik bir tarih ortaya çıktı. Peki KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte sonuçlar için beklenen tarih…

KYK Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanmasıyla kredi almaya hak kazanan öğrencilerde belli olacak. Geride bıraktığımız sene başvuru tarihleri 8 Kasım’a kadar uzaltılmış ve sonuçlar 7 Aralık tarihinde duyurulmuştu. Bu yılda benzer şekilde sonuçların Aralık ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor.

KYK burs başvuru sonuçları, değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra ” sonuc.kyk.gov.tr” adresi üzerinden açıklanacak. Sonuçları adaylar sadece T.C. kimlik numarası ile sorgulayarak öğrenebilir.

KYK Burs Ödemeleri Toplu Olarak Yapılacak!

Üniversiteyi yeni kazanan veya ilk kez burs-kredi alacak öğrencilerin ödemeleri bursa müracaat ettikleri eğitim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim sürecinde ödeme yapılmaktadır. Burs başvuru sonuçlarının Aralık ayında açıklanacağı varsayılarak ilk ödemenin Ocak ayı itibariyle yapılması bekleniyor. Öğrenciler Ekim-Kasım ve Aralık ayı burs ödemelerini toplu olarak alacak.

Devlet Kurumlarından Alınan Belgeler İle Karşılaştırılacak!

Burs başvuruları değerlendirilirken adil bir yaklaşım olması için öğrencilerin verdikleri belgeler çeşitli kurumlar tarafından doğrulanıyor.  Maliye ve Hazine Bakanlığı, Aile Bakanlığı gibi bakanlıklardan bilgi toplanıyor. Öğrencilerin başvuru esnasında verdikleri ekonomik, sosyal ve eğitim durumları, kamu kurumlarından alınan bilgilerle karşılaştırılıyor. 

KYK Burs ve Kredi Ücretleri Ne Kadar Olacak?

KYK burs ödemeleri 12 ay üzerinden gerçekleştiriliyor. Yani öğrenciler üniversitelerin tatil olduğu yaz dönemlerinde de ödemelerini alıyor. KYK burs ücretleri geçtiğimiz yıl 650 TL olarak belirlenmişti. Ancak burs ve öğrenim kredisi ücretlerine her yıl belirlenen miktarlarda iyileştirme yapılıyor. Bu iyileştirme rakamları yeni yıl ile birlikte belli olacak. Bu yıl burs ücretlerinin 750 TL seviyelerine çıkacağı düşünülüyor.

Taahhütname Onaylamayanlar Haklarını Kaybedecek!

Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KYK taahhütname onayı tarihleri duyurulacak. Bu tarihler arasında e-devlet üzerinden onaylama yapmayan adaylar burs ve kredi haklarını kaybedecek. Burs veya kredi almaya hak kazanan 18 yaş üzerindeki öğrenciler e-devlet şifreleri ile bu işlemi gerçekleştirebilir. 18 yaşından küçükler ise anne veya babanın onayı sonrasında velilerinin e-devleti üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.