Bakan Akar: Savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 80’lerde

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı Münih Güvenlik Konferansı’nın ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. ANKARA (İGFA …

Bakan Akar: Savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 80’lerde
Yayınlama: 20.02.2022

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı Münih Güvenlik Konferansı’nın ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

ANKARA (İGFA) – Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından Almanya’ya geçtiğini ifade eden Bakan Akar, Münih Güvenlik Konferansı’nın küresel, bölgesel güvenlik sorunlarının tartışıldığı dünya çapında bilinen bir organizasyon olduğunu belirtti.

Burada hem Türkiye’nin görüşlerini ifade etme imkânı bulduklarını hem de ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildiren Bakan Akar, “Terör örgütleri PKK/YPG’nin yanı sıra DEAŞ, FETÖ ile yaptığımız mücadelenin ne anlama geldiğini, dost ve müttefiklerimizden neler beklediğimizi de Güvenlik Konferansı sırasında dile getirme fırsatı bulduk” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini vurgulayan Bakan Akar, “Operasyonel anlamda hem ülkemiz içinde hem sınırlarımızın ötesinde faaliyetlerimizi sürdürürken asil milletimizin hak ve menfaatlerinin korunmasının yanı sıra dost ve kardeş ülkelerin de haklı davalarında yanlarında olmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terörist varlığına dikkati çeken Bakan Akar, “Tüm terör örgütlerine karşı mücadelemizi aralıksız sürdürdük, sürdüreceğiz. Özellikle Suriye’nin kuzeyinde geçtiğimiz yıllarda teröristler tarafından bir terör koridoru oluşturulmak istendi. Gerekli mücadeleyi yaparak, Mehmetçiğin kahramanlık ve fedakârlığıyla terör koridorunu parçaladık” ifadelerini kullandı.

Mehmetçiğin kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmesi için en üst teknoloji silah, araç-gereç ve mühimmatla donatılmasının önemine değinen Bakan Akar, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, teşviki ve desteğiyle savunma sanayinde çok önemli adımlar atıldı, gurur verici bir atılım gerçekleşti. Savunma sanayinde yerlilik ve millîk oranı yüzde 80’lere yaklaştı. Bundan sonra da yapılacak çalışmaların çetin geçeceğinin farkında, bilincindeyiz. Kamu, özel sektör, üniversiteler, vakıflar el ele vermek suretiyle tek yumruk, tek yürek hâlinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bunun sonunda da çok daha önemli ve başarılı sonuçlar elde edeceğiz.”

OLUMLU, YAPICI BİR GÖRÜŞME OLDU

Bir gazetecinin Almanya Savunma Bakanlığı görevine getirilen Christine Lambrecht ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin sorusu üzerine Bakan Akar, “Son derece olumlu, yapıcı bir görüşme oldu” yanıtını verdi.

Öte yandan Bakan Akar, toplantı vesilesiyle Bulgaristan Savunma Bakanı Stefan Yanev, İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile de ayaküstü görüşme fırsatı buldu. Savunma Bakanları Toplantısı’nın hemen ardından NATO Karargâhı’ndan ayrılarak Münih’e geçen Bakan Akar, ikili görüşmelerine burada da devam etti.

Somali Dışişleri Bakanı Abusaid Muse Ali de görüşen Bakan Akar, bazı savunma sanayi şirketlerinin üst yöneticileri ile de bir araya geldi.

Dört günlük ziyareti süresince katıldığı oturumlar haricinde 19 görüşme gerçekleştiren Bakan Akar, yurda döndü.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.