Mardin’de 210 girişimci kadın iş hayatına atıldı

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, 2019 yılını değerlendirdi.

Mardin’de 210 girişimci kadın iş hayatına atıldı
Yayınlama: 06.01.2020

Mardin’de 2019 yılında 900 esnafın terki sanat yaptığını belirten Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, buna karşılık 210´u kadın olmak üzere bin 297 kişinin esnaflığa adım attığını söyledi.

2019 yılını değerlendiren Tunç,  2019 yılının esnaf için çok iyi bir yıl olmadığını yeni yılın başlarında alınan tedbirler, faizlerin indirilmesi, ekonomik parametrelerin iyiye doğru gideceğini gösterdiğini kaydetti.

Mardin Esnafı krizi avantaja dönüştürüyor

Mardin´in coğrafi konumu ve ticaret yollarının uygunluğu nedeniyle, esnafının şanslı olduğuna dikkat çeken Tunç “Mardin şehir olarak, çok yönlü ekonomik değere sahip. Turizm, tarım ve sanayide bölgenin en iyi şehirleri arasında yerini alıyor. Esnafımız ve sanayicilerimiz, riski seviyor. Krizi avantaja dönüştürmede hem deneyimli hem de maharetlidir” dedi.

Turist ve Turizm hassasiyetine dikkat etmek gerek

Turisti altın yumurtlayan tavuk olarak görmemek gerektiğini ifade eden Tunç “Son dönemlerde hizmet sektöründe fahiş fiyat uygulamalarına tanık olduk. Odalar olarak bir araya gelerek yemek ve içecek fiyatlarını belirledik. Biz esnafımızın da vatandaşımızın da turistinde mağdur olmasını istemiyoruz. Herkesi memnun edecek ve kimseyi mağdur etmeyecek bir fiyat politikası izlemek durumundayız. Biz fiyatları belirledik, ilgili kurumlara bildirdik. Fiyat listelerinin görünür yerde asılması için belediyelerimizin, hijyen konusunda tarım, sağlık ile çevre ve şehircilik ekiplerine görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

Mardin Milliyetçisiyiz

Mardin tarihin derinliklerinden gelen yüksek kültürel değerlerinin ırkçılığa izin vermediğine inandığını söyleyen Tunç “ Biz Mardin milliyetçisiyiz. Ama ırkçı değiliz. Mardin´in gelişmesi ve kalkınması için ne gerekiyorsa yapamaya hazırız. Esnafımızla bu konuda elimizi taşın altına koymada tereddütümüz yok” ifadelerini kullandı.

Mardin’de ekmeğe yapılan zamlara da değinen Tunç,  ekmek fiyatlarına yapılan zammın da zorunluluktan kaynaklandığını, son bir yıl için en ucuz ekmeğin Mardin´de satıldığını, gider kalemlerine gelen artışların zammı zorunlu kıldığını belirterek 200 gramlık ekmek 1, 25 TL’ye 400 gram ekmeğin 2. 50 TL’ye kuruşa satılacak. 1 KG Peksimetin fiyatı ise 6, 25 kuruş olarak belirlendiği sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.