Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde ilk kez geçici kalp pili takma işlemi yapıldı

Kızıltepe Devlet Hastanesinde bir hastaya geçici kalp pili takma işlemi gerçekleştirdi.

Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde ilk kez geçici kalp pili takma işlemi yapıldı
Yayınlama: 22.03.2022

Kızıltepe Devlet Hastanesi Acil Servisine geçtiğimiz Cumartesi gece saatlerinde baygınlık ve genel durum bozukluğu getirilen 82 yaşındaki N.Ö. adlı hasta, Nöbetçi Acil Tıp Uzmanı Enes Güler tarafından ilk muayenesi yapıldı.

Doktor Güler tarafından yapılan muayenede hastada, mortalitesi yüksek olan kalp bloğu bozukluğu 3. Derece AV Tam Blok tespit edildi.

Acil Tıp Uzmanından hayat kurtaran karar

Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda hastanın Koroner Anjiyo Merkezine sevk edilmesi planlanırken kötü hava koşulları, yolların kar ve buzlu olmasına bağlı yol açma çalışmalarının uzun süreceği bilgisini alan Acil Tıp Uzmanı Güler durumu kritik, nabzı çok zayıf ve tansiyonu çok düşük olan hastaya ilk müdahalenin yapılmasına karar verdi.

Kırmızı alana kaldırılan 82 yaşındaki hastaya Acil Tıp Uzmanı Güler, geçici kalp pili takma işlemi gerçekleştirdi.

Acil Tıp Uzmanı Güler tarafından yapılan işlemin ardından hastanın çekilen EKG’de eş zamanlı kalp krizi olduğunu da fark ederek medikal yükleme doz tedavisini de vererek ileri merkeze hastanın güvenle sevk edilmesini sağlanırken ileri merkezde acil anjioya alınan hastanın damarlarının tıkalı olduğu fark edilerek stent takıldı.

Yapılan işleme ilişkin olarak Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde yapılan açıklamada, acil servis kırmızı alanda hastanın hayatını kurtarmada çok büyük bir önemi olan, defibrilatör cihazını kullanarak geçici kalp pili (transkutanöz pace) takma işlemini gerçekleştirildiği belirtildi.

İlk kez defa yapıldı

Kalp blokları içinde en tehlikeli ve ölümcül olan 3. Derece blokların birçoğuna kalp pili (pacemaker) takılması gerekmekte olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında, “Hastanın hayatını kurtarmada çok büyük bir önemi olan Geçici kalp pili (transkutanöz pace) uygulaması hastanemizde ilk defa Acil Tıp Uzmanımız Enes Güler tarafından uygulanmış olup Gösterdiği başarıdan dolayı Hastane Yönetimi olarak kendisini tebrik ediyor hastamıza da acil şifalar diliyoruz” denildi.

Öte yandan hastanın hayati durumunun iyi olduğu takip ve tedavi amaçlı Koroner Yoğun Bakımda olduğu öğrenildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.