Mardin Büyükşehir Belediyesi işçi maaşlarına 2 bin liralık zam

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Kent A.Ş. ve Hak-İş Sendikası ile ‘İş Sözleşmesi Ek Protokolü’nün imzalanmasıyla çalışanlara net 2 bin lira zam yapıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi işçi maaşlarına 2 bin liralık zam
Yayınlama: 08.07.2022

Mardin Büyükşehir Belediyesi şirketi Mardin Kent A.Ş. bünyesinde 696 Sayılı KHK ve Hizmet Alımı Statüsündeki İşçilerin Mali ve Sosyal Haklarına ilişkin 2022 yılı ikinci altı ayında iyileştirmeler gerçekleştirmek üzere HAK-İŞ ve Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. İmzalar Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mahmut Demirtaş ile HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir tarafından atıldı. İmzalanan protokol ile işçilerin maaşlarına 2’şer bin lira zam yapıldı.

Gerçekleştirdikleri çalışmalardan öne çıkan başlıkları ve müjdeleri paylaşan Vali Demirtaş, “Malumunuz 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik artışa ve yürürlükteki Toplu İş Sözleşmesi ile verilen haklara ilaveten; işçi kardeşlerimizin ücretlerine meslek ve unvanlarına göre belirlediğimiz üç ayrı gruba yüzde 10, 15 ve 20 oranında ilave ücret zammı yapmıştık. ine işçilerimizin sosyal yardım kalemlerinden çocuk yardımı, yemek yardımı ve direksiyon primine yüzde 100, yakacak yardımına da yüzde 240 oranında artış sağlamıştık. Bugüne geldiğimizde, temmuz ayından geçerli olmak üzere asgari ücrete yapılan ve asgari ücreti 4 bin 250 liradan 5 bin 500 liraya çıkaran yüzde 30’luk artışa ve yürürlükteki Toplu İş Sözleşmesi ile verdiğimiz haklara ilaveten, her işçimizin ücretine refah payı olarak seyyanen net 750 lira veriyoruz. Tüm işçilerimize hayırlı, uğurlu olsun. Yaptığımız bu iyileştirme ile 1. grupta yer alan işçilerimiz net 7 bin 660 lira, 2. grupta yer alan işçilerimiz net 7 bin 525 lira ve 3. grupta yer alan işçilerimiz de net 7 bin 206 lira maaş alacaklardır. Bu çalışma ile haziran ayında alınan her bir ücrete ortalama 2 bin lira maaş artışı gerçekleştirmiş olduk.” dedi.

“Maaşlara 2 bin lira zam yapıldı”

Sosyal belediyecilik anlayışının bir örneği olan uygulamayı hayata geçirdiklerine dikkat çeken Vali Demirtaş, “Bu itibarla Mardin’de göreve başladığımız ilk günden itibaren vatandaş odaklı, sosyal belediyecilik anlayışının örneğini hayata geçirebilmek sizlerle birlikte durmaksızın çalışıyoruz. Devletimizin ve milletimizin bizlere emanet ettiği her bir kuruşun hesabını verdiğimiz güvenilir, açık, şeffaf bir yönetim anlayışı sergiliyoruz. Bunu yaparken mesai arkadaşlarımızın emeği ve alın terinin karşılığını da bütçe imkanlarımız ölçüsünde teslim etmenin çabasını, gayretini ve vebalini omuzlarımızda hissediyoruz. Bu hissiyat ve çalışma anlayışıyla çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de sürdürecek; Mardin’imizin tarımdan turizme, ticaretten sanayiye sağladığı katma değeri hemşerilerimizle ve onlara hizmet eden kardeşlerimizle buluşturacağız. Bu vesileyle bu çalışmaya sağladıkları katkılarından dolayı HAK-İŞ’in kıymetli yöneticilerine ve değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Gerçekleştirdiğimiz bu iyileştirmenin işçi kardeşlerime hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Demirtaş, aynı zamanda bayramdan sonra banka ile gerçekleştirecekleri anlaşma ile en az bir maaş kadar da promosyon desteği verileceğini aktardı.

“Yıl başında tekrar bir zam daha var”

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir de Vali Demirtaş’ın her zaman desteklerini gördüklerini belirterek, işçiler adına teşekkür etti.

Özdemir, “Allah razı olsun bu destek, Türkiye standartlarını aştı. Herkese 2’şer bin lira net demek brüt 3 bin liraya yakın demek. Bu zam, 6 aylık bir zam. Yılbaşında tekrar bir zam daha var. Bundan dolayı çok güzel bir artış yapıldı. Valimize ve emeği geçen her kese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.