Kızıltepe’de kapalı teknikle böbrek kisti ameliyatı uzun yıllar sonra ilk defa yapıldı

Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde uzun yıllar sonra ilk defa 59 yaşındaki bir hastaya kapalı yöntemle böbrek kisti ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı.

Kızıltepe’de kapalı teknikle böbrek kisti ameliyatı uzun yıllar sonra ilk defa yapıldı
Yayınlama: 31.07.2022

Kızıltepe Devlet Hastanesi üroloji kliniğine sağ yan ağrısıyla müracaat eden 59 yaşındaki M.S.E. isimli hasta, görevli Op. Dr. Hakan Görkem Kazıcı ve Op. Dr. Hayrettin Aslan’ın yaptıkları tetkik ve muayeneler sonucunda hastanın sağ böbreğinde 10 santimetre boyutunda böbrek kisti olduğunu tespit edildi.

Üroloji Uzmanları Op. Dr. Hakan Görkem Kazıcı ve Op. Dr. Hayrettin Aslan uzun yıllardır hastanede uygulanmayan laparoskopik (Kapalı) teknik ile sadece 5 milimetrelik 3 delik kullanarak hastanın böbrek kistini başarıyla çıkarmayı başardılar.

Gerçekleşen başarılı ameliyata ilişkin hastaneden yapılan açıklamada, “Önceki yıllarda açık ameliyat tekniği ile hastanın karnı yaklaşık 15-20 santimetre boyutunda kesilirken, ameliyat sonrası hastalar şiddetli ağrı ve uzun hastane yatışlarına maruz kalmaktaydılar. Doktorlarımızın uyguladıkları laparoskopik teknikle hastamıza sadece birkaç milimetrelik delikler açılarak yapılan bu ameliyatla şiddetli ağrı ve uzun hastane yatışı olmadan, hastamız ameliyattan sonra 24 saat içerisinde taburcu olarak sorunsuzca normal yaşantısına dönmüştür. Doktorlarımızın gerçekleştirmiş olduğu başarılı operasyondan dolayı hastane yönetimi olarak kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.” denildi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.