MARSU Genel Müdürü Songur:  “Yüzde 60-70 gibi bir su kaybımız var”

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Mehmet Songur, “ayda 30-40 milyon gideri olan bir kurumdan 10 milyon geliri olan bir kurum olduk.” dedi.

MARSU Genel Müdürü Songur:  “Yüzde 60-70 gibi bir su kaybımız var”
Yayınlama: 31.07.2022
Düzenleme: 31.07.2022 00:15

Kızıltepe’de bir okulun konferans salonunda muhtarlar ile bir araya gelen Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Mehmet Songur, Beyazsu hattında taşınan suyun Artuklu ve Kızıltepe’ye gelen kadar yüzde 70 civarında su kaybının olduğunu vurguladı.

Songur, “Bizim suyu kesme veya suyu vermeme gibi bir lüksümüz yok. Bütün canlıların suya ihtiyacı var.  Beyazsu’ 4-5 milyona nüfusa yetiyor. Bin 600 litre bölü saniye şebekeye su veriliyor. Ama şebeke suyu Artuklu ve Kızıltepe’ye gelene kadar 600- 700 litreye düşüyor. Bu hat üzerinde mısır, pamuk tarlalarının sulanması veya sebze ve meyve bahçelerinin sulanması su kısmına girmiyor. Biz insan suyu ihtiyacıyla mükellefiz. Fakat yolda benim yüzde 60-70 gibi bir su kaybım var. Bununla ilgili bir çalışma yaptık. 26 köye sayaç taktım. İsim vermeyeceğim bir köy bir ay içerisinde 94 bin metre küp su kullanmış. Benim orda okuduğum 1400 metre küp Yani 93 bin metre küp su kayıp. Muhtar bunu duyunca gitti sayacımı kırdı. Ben kendimi nasıl ifade edeyim, ne söyleyeyim bilmiyorum. Ben de size hizmet etmek istiyorum.” açıklamasını yaptı. 

Kurumun zarar ettiğini vurgulayan Songur, hizmet vermek için sayaçlandırma yapılması gerektiğini söyledi.

 Songur, “Kanalizasyon olsun, içme suyu, kuyu olsun hizmet vermek istiyoruz. Ama içinde bulunduğum durum buna el vermiyor. Siz de bir aile reisisiniz. Ailenizi geçindiyorursunuz. Giden bir miktar para var. Benim size hizmet edebilmem için para az olur çok olur siz kullandığınız suyu ödeyin veya ödemeyin sayaçlandırın. Başka bir şey istemiyorum ben. Yoksa sürdürülebilir şeyinden çıktık biz. Bakın ayda 30-40 milyon gideri olan bir kurumdan 10 milyon geliri olan bir kurum olduk.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.