TÜRKONFED ve TÜSİAD Mardin’de iş dünyasıyla bir araya geldi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) ‘Anadolu Buluşmaları’nın ikinci etkinliği Mardin’de düzenlendi.

TÜRKONFED ve TÜSİAD Mardin’de iş dünyasıyla bir araya geldi
Yayınlama: 30.09.2022

Türkiye’nin önde gelen iş dünyası örgütleri TÜRKONFED ve TÜSİAD iş birliğiyle düzenlenen ve ilki geçtiğimiz Mart ayında Mersin’de yapılan ‘Anadolu Buluşmaları’nın ikinci toplantısı DİCLESİFED ev sahipliğinde Mardin’de gerçekleşti. Kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı buluşmada TÜRKONFED’in “Yeni Dönem, Yeni Ufuklar” vizyon belgesi ile TÜSİAD’ın “Yeni bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar” raporu iş insanları ile paylaşıldı.

 “Ortak gelecek hayalimizin gündelik siyasal tartışmaların çok üzerinde”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Hepimizin bildiği gibi ekonomimizde son dönemde önemli refah kaybı ve enflasyon artışı ile yüz yüzeyiz. Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomi hiçbir paydaşa; ne hane halkına, ne reel kesime, ne de finans sektörüne fayda sağlar. Hane halkının alım gücündeki şiddetli düşüş, zamanla tüm ekonomiye sirayet eder. Büyümenin sağlıklı sürdürülemediği, oldukça uzun, zorlu ekonomik dönemlere sebep olur. Bu konuları doğru politikalarla doğru zamanda çözüp, enflasyon-kur-faiz sarmalından ekonomimizi çıkarmalıyız. Enerjimizi global ekonomide değişen sistemi anlamaya ve bu sisteme nasıl uyum sağlayacağımıza harcamalıyız” dedi.

Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Biliyoruz ki, bugünü kurtarırken kazanç saydıklarımız, aslında uzun vadede yarınlarımızı tüketir. Hepimizin, bugünün belirsizlikleri içinde günlük kazançlara değil, uzun vadeli çözümlere odaklanması gerekiyor. Ancak bu şekilde çocuklarımıza güzel bir yarın sağlayabiliriz. Önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Türkiye, Anadolu’nun girişimci ruhu ve Atamızın gösterdiği hedefi kılavuz alarak yeni bir büyük atılım yapmaya hazırdır. Bunun için gerekli enerjiyi de içinde taşımaktadır. İnsanımızı umutlarıyla, müreffeh bir geleceğe taşıyacak bilgi birikimine ve araçlara sahibiz. Yeter ki, ortak gelecek hayalimizin gündelik siyasal tartışmaların çok üzerinde bir değer olduğu konusunda hep birlikte uzlaşalım.”

“Yüksek enflasyon, yoksullaştıran bir büyüme yaratıyor”

Türkiye’nin öncelikli sorununun enflasyon olduğunu söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleymen Sönmez, “Yüksek büyümenin toplumsal refah yaratması beklenirken, gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik ülkemizin öncelikli sorununun enflasyon olduğunu gösteriyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bir kalkınma sorunu olarak gördüğümüz yüksek enflasyon, yoksullaştıran bir büyüme yaratıyor. Sadece ekonomik değil toplumsal ve sosyal sorunlara da neden olan enflasyon, toplumun refah düzeyini aşağı çekerken, üretim çarklarında ciddi bir ivme kaybına yol açıyor” diye konuştu.

Hayat pahalılığı ve satın alma gücünde yaşanan azalmanın, ekonomik ve toplumsal anlamda çalışma barışı başta olmak üzere olumsuz sonuçlar yaratabileceğini hatırlatan Sönmez şunları söyledi; “Dünya, enflasyon ile ekonomi bilimi çerçevesinde mücadele ederken, ülkemiz maalesef uyguladığı yöntemler ile ciddi olarak ayrışıyor. Karar vericilerin artık daha aktif, akılcı, yaratıcı ve bilimsel politikalar üretmeleri kaçınılmaz görünüyor. Çoklu krizin etkilerinden ancak yeni ve yaratıcı politikalar ile çıkmak mümkün! Bunun için artan ekonomik, sosyal ve çevresel problemlere; yine çevresel, sosyal ve bireysel refah göstergelerini geliştirerek çözüm bulabiliriz. Her şeye rağmen umudumuzu kaybetme lüksümüz yok.”

“Bölgemizde büyük işletmelerin açılmasını sağlamalıyız”

Bölgenin çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini, özellikle KOBİ’lerin kalifiye eleman konusunda güçlük çektiğini hatırlatan DİCLESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bilim, “Bugün yeni işletmeler ve iş yerleri faaliyet geçiyor. Daha önce bölgemizden büyükşehirlere giden insanlarımızın tersine göç ile geri dönmesini hızlandırmalıyız. Batı bölgelerimizde yaşadıkları tecrübeleri bölge insanımıza aktarmalarını ve büyük işletmelerin açılmasına öncülük etmelerini sağlamalıyız” açıklamasında bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.