Mardin’de çiftçinin elektrik borcu silinecek

Elektrik borcunu ödemekte zorlanan çiftçiye sunulan tarihi fırsatın detayları netleşti. Faizin tamamı, anaparanın ise yüzde 25’i silinecek. Borç ödemesi hasattan sonra yapılacak

Mardin’de çiftçinin elektrik borcu silinecek
Yayınlama: 30.09.2022
Düzenleme: 09.10.2022 22:51

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği çiftçilerin elektrik borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin detaylar netleşti. Yapılacak düzenlemeyle, çiftçilerin biriken elektrik borçlarının faizi tamamen silinecek. Anaparanın ise yüzde 25’ine kadar olan bölümünden vazgeçilecek. Böylece, çiftçi 8 milyar liralık borç yükünden kurtulacak.

Çiftçilerin elektrik borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesi için geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası yetkilileri ile 21 elektrik dağıtım şirketinin genel müdürleri bir araya geldi. Toplantıda çiftçinin enerji bedelinden kaynaklı faturalandırılan borcunun 8 milyar lira, kaçak kullanımlar da dahil edildiğinde elektrik borç tutarının 12 milyar lira olduğu belirtildi.

Kaçak kullanım dahil bu rakamın 9 milyar TL’sinin Dicle EDAŞ’ın sorumlu olduğu Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te gerçekleştiği belirtildi.

Hasatta Ödeyecekler

Çiftçilerin aylık değil hasat yaptığında faturasını ödemesini öngören düzenleme kapsamında, borçları da taksitlendirilecek. Eski borçlar için de çiftçiye Ziraat Bankası’ndan 5 yıl vadeyle faizsiz kredi verilecek. Çiftçiler ayrıca Ziraat Bankası ile kredi protokolü imzalayarak, bölgesinde görevli tedarik şirketi ile uzlaşmaya varmasının hemen ardından sisteme kayıt yaptırarak desteklerden de faydalanmaya başlayacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.