Kızıltepe’de vatandaşın güveni için takılan çitlere zarar verdi, polisten kaçamadı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sıkça ölümlü kazaların yaşanıldığı çevre yolu refüjündeki çitlere zarar veren şahıs kameralara yakalandı. Polis ekiplerince suçüstü yakalanan M. K., adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Kızıltepe’de vatandaşın güveni için takılan çitlere zarar verdi, polisten kaçamadı
Yayınlama: 30.01.2020

Kızıltepe ilçesinde sıkça ölümlü trafik kazalarının yaşanıldığı tarihi ipekyolunda vatandaşların can güveliği için karayolları tarafından çitler yerleştirildi. Ancak hayatlarını hiçe sayan bazı vatandaşlar demir çitlere zarar vererek yolun karşısına geçmeye başladı. Ancak bu büyük ihmalkarlık ölümlü kazaları da beraberinde getirmeye başladı. Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri demir çitlere zarar veren şahısları yakalamak için çalışma başlattı. Polis ekipleri başarılı bir operasyonlara demir çitlere zarar veren M.K., ismindeki şahsı suçüstü yakaladı. Şahsın çitleri zarar verdiği anlar saniye saniye cep telefonu kamerasına yansıdı. Polis ekiplerince gözaltına alınan M.K. hakkında kamu malına zarar vermekten işlem başlatıldı. Sağlık kontrolü için Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne götürülen M.K., “bankaya yetişmek için acele ettiğini söyledi. Adliyeye çıkarılan şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan çevre yolunun yapılmaması bir yana kara yollarının çektiği çitler incecik olduğu için hemen kesilebiliyor. Dedeman Kavşağından ilçe çıkışına kadar sadece 2 tane üst geçit var. Vatandaşlar karşıya geçmek için 1 kilometreye yakın yolu yürümeye üşeniyor. Vatandaşlar çitlerin yerine daha sağlam çitlerin takılmasını istiyor.

Çevre yolu tepkisi dinmiyor

Çevreyolu ile ilgili geçtiğimiz gün tepkisini dile getiren Mardin Toplum Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, “ Yıllardır bu sorunu haykırıyoruz, haykırmaya devam edeceğiz. 43 ilden büyük Kızıltepe ilçemizin tam ortasından geçen İpekyolu’nda çoğu Ortadoğu ülkelerine yük taşıyan ağır tonajlı tır, kamyon olmak üzere günde binlerce araç geçiyor.  Böylesine araç yoğunluğu olan her yere yaya güvenliğini, çevre kirliliğini önlemek için çevre yolları, otobanlar, battı çıktılar, alt ve üst geçitler yapılmış. Bu sorun için 2018 yılında Kızıltepeliler olarak 92 bin 832 imza toplayıp, Sayın Cumhurbaşkanımıza gönderdik.  Sürekli basında gündem olan bu yol her ay Canlarımızdan bir veya iki kişiyi trafik kazaları sonucu alıp götürüyor. Neden bir çevre yolu bize çok görülüyor?  Başka bölgelerimizde dağlar deliniyor, deniz sahilleri dolgu yapılıp yollar tüneller yapılıyor” açıklamasını yaptı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.