Kızıltepe’de boğaya balyozla eziyet eden sanığa tahliye

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde boğanın başına defalarca balyozla vurduğu anlara ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine tutuklanan kasap Mustafa Y., tahliye edildi.

Kızıltepe’de boğaya balyozla eziyet eden sanığa tahliye
Yayınlama: 06.01.2023
Düzenleme: 06.01.2023 00:12

Kızıltepe 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Y., cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Tutuksuz sanıklar İbrahim, Abiddin, Rıdvan ve Muzaffer B. de avukatlarıyla duruşmada hazır bulundu.

Sanık Mustafa Y, savunmasında, pişman olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bana tekme attı. Ben de can havliyle balyozu kullandım. Tam olayı hatırlamamakla birlikte balyoz kapının yanında duruyordu. Balyozu aldım. Acımdan hatırlayamamakla birlikte 3-4 kere vurmuş olabilirim. Balyoz ile vurduktan sonra hayvanın ayaklarını bağladık. Hayvan hareket etmesin diye kaldıraç gibi bir şey vardı ona bağladık. Sonrasında kaldıracı biraz havaya kaldırdık. Hayvanı bu şekilde kestik. Çok pişmanım. Keşke hiç yaşanmasaydı. Tahliyemi talep ediyorum.”

Tutuksuz sanıklar da suçlamaları reddederek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, sanık Mustafa Y’nin “Ceza infaz kurumunda tutuklu kaldığı süre, suçun mahiyeti, cezanın alt ve üst sınırı, delillerin toplanmış olması ve sanığın kaçma şüphesinin bulunmaması, yargılama sonucunda ceza alması durumunda dahi infaz süresini” göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Mardin, Diyarbakır ve Gaziantep baroları ile Hayvan Hakları ve Etiği Derneğinin suçtan zarar gören sıfatları bulunmaması nedeniyle davaya katılma taleplerini reddetti.

İddianamede sanıklar Mustafa Y., İbrahim B., Abiddin B., Rıdvan B. ve Muzaffer B.hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 3 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.