Mardin’de ilk biyonik kulak ameliyatı yapıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında biyonik kulak (koklear implant) ameliyatı gerçekleştirildi.

Mardin’de ilk biyonik kulak ameliyatı yapıldı
Yayınlama: 11.05.2023

Mardin’deki ilk biyonik kulak ameliyatı, Mardin Artuklu Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Durucu tarafından yapıldı.

Biyonik kulak ameliyatı, işitme kaybıyla başvuran uygun hastaların hayatını değiştiriyor. Ameliyat, doğuştan işitme kaybı olan, işitemeyen ve konuşamayan çocukları işitebilir ve konuşabilir hale getiriyor.

Mardin’de ilk defa başarıyla gerçekleştirilen bu ameliyatla her iki kulağında ilerleyici işitme kaybı olan Diyarbakır’lı 9 yaşındaki Eymen Aykal’ın işitme sorunu kalmayacak.

Prof. Dr. Durucu, işitme kaybının toplumda yüksek oranlarda görülen bir engel olduğunu, doğuştan işitme kaybı görülme oranının 10 bin doğumda 30 olduğunu söyledi.

Özellikle akraba evliliklerinin sık görüldüğü bölgede bu oranın daha da yükseldiğini kaydeden Durucu, “Biyonik kulaktan, doğuştan işitme kaybı olan çocuklar, sonradan işitme kaybına uğrayan çocuklar ve erişkinler de yararlanabilir. Bu sistem en sık olarak doğuştan işitme kaybı olan 4 yaşından küçük ve mümkünse 3 yaş altında işitme kaybı olan, bir yaşını tamamlamış ve işitme cihazından yarar göremediği tespit edilmiş çocuklarda uygulanır. Bu ameliyatın ilimizde yapılmaya başlanmasıyla birlikte işitme kaybı olan bu gibi çocuklarımız ve erişkin hastalarımızın başka şehirlere ameliyat için sevk edilmelerine gerek kalmayacak olup her türlü tedavi ve takipleri de kendi şehirlerinde ücretsiz bir şekilde yapılabilecektir.” dedi.

Diyarbakır’da ikamet ettiklerini söyleyen Eymen’in babası Devran Aykal, çocuğunun işitme kaybının çok ilerlediğini, kullandıkları işitme cihazlarının artık fayda sağlamamaya başladığını ve Eymen’in sosyal hayattan kopmaya başladığını belirtip biyonik kulak ameliyatı için arayışa girdiklerini ifade etti.

Ameliyatın hemen ardından çocuğunun sevinçle duymaya başladığını söylediğini söyleyen baba, ailece çok mutlu olduklarını kaydedip Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz doktoru Prof. Dr. Cengiz Durucu ve bütün sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.