Genelkurmay Başkanlığı görevine Mardinli Orgeneral Kızıltepeli getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da Genelkurmay Başkanlığına Kızıltepeli Orgeneral Metin Gürak getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı görevine Mardinli Orgeneral Kızıltepeli getirildi
Yayınlama: 08.08.2023

Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Şurada, TSK’nın yeni komuta kademesi belirlendi.

Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanı olmasıyla boşalan Genelkurmay Başkanlığına, Orgeneral Metin Gürak getirildi.

Orgeneral Metin Gürak Kimdir?

Metin Gürak, 20 Ağustos 1960’ta Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dünyaya geldi. Çocukluk dönemini Mardin’de geçiren Metin Gürak, 1981’de Kara Harp Okulu’ndan, 1982’de Topçu Okulu’ndan mezun oldu.

1985’te Kara Havacılık Okulunu bitirerek pilot olan Gürak, 1990’da Kara Harp Akademisi, 1996’da Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi. Çeşitli birlik ve karargahlarda yürüttüğü görevlerin ardından Gürak, 2006’da tuğgeneralliğe, 2010’da tümgeneralliğe, 2015’te korgenaralliğe terfi etti. 2017 Ağustos ayından bu yana Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yürüten Gürak, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genelkurmay 2. Başkanlığına atandı.

Zerrin Gürak ile evli olan Orgeneral Gürak, iki çocuk ve bir torun sahibi. Orgeneral Gürak, İngilizce ve Arapça biliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.