Mardin’de 241 bin 660 öğrenci ders başı yaptı

Mardin’de 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Mardin’de 241 bin 660 öğrenci ders başı yaptı
Yayınlama: 12.09.2023

Selahaddin Eyyubi İlkokulu’nda gerçekleştirilen programa Vali Tuncay Akkoyun’un yanı sıra Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç.Dr. Mustafa Otrar, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Duyan, okul yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Kutlama töreni İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarıyla başladı.

Programda konuşan Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak yeni bir eğitim-öğretim yılını daha büyük bir sevinç ve heyecanla karşıladıklarını dile getirdi.

Mardin’de eğitim altyapısının daha da güçlendiği, niteliğinin katlanarak arttığı bir dönem olarak geçireceklerine yürekten inandıklarını belirten Vali Akkoyun, “Türkiye Yüzyılı” sanayiden sağlığa, tarımdan ulaşıma her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimin de yüzyılı olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz.” dedi.

Konuşmasını öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hitaben sürdüren Vali Akkoyun, şunları söyledi:

“Bu hafta kiminiz ilk defa okula başlamanın heyecanını, kiminiz ise üç aylık uzun bir tatil sürecinin ardından öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşıyor. Hayatta; ahlaklı, vicdanlı, merhametli, hoşgörülü ve özgüven sahibi olmak en az okullardaki başarımız kadar önemlidir. Derslerdeki başarımızı önemserken aynı zamanda ahlâkî durumumuzu ihmal etmemeliyiz. Öğretmenlerimize ve büyüklerimize saygılı, arkadaşlarımıza merhametli olmalıyız. İstikbaliniz için, sizlere daha güçlü daha müreffeh bir ülke miras bırakmak için çalışıyor, gayret ediyoruz. Büyük ve Güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmaktan daima gurur duyun. Gözlerinizdeki ışık, ülkemizin ve milletimizin geleceğine dair umutlarımızı yeşertmektedir. Rabbim sizlere zihin açıklığı versin.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Mardin’deki yatırımlara değinen Vali Akkoyun, şunları söyledi:

“Evlatlarımızın nitelikli ve donanımlı bir şekilde eğitim alması için hiçbir fedakârlıktan geri durmuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımızın katkılarıyla eğitim-öğretim için her türlü desteği verip her türlü imkânı seferber etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda; 2018-2022 yıllarında İlimizin ilçelerinde ortaöğretim lise ile temel eğitim için 88 adet okul bitirilmiş olup, toplamda 1252 derslik yaptırılmıştır. 2023-2024 yılında 34 anaokulu,2 ortaokul ve bir fen lisesi planlamaya alınmıştır. Bir ortaokul ve bir fen lisesi ile 2 adet anaokulu bitirilmiş olup; 16 anaokulumuz için ihaleye çıkılmış ve yapımı devam etmektedir. 18 anaokulumuzun ihale iş ve işlemleri yıl sonuna kadar tamamlanacaktır. 2023 yılında 8 ilçemizde 96 adet okulumuzun doğal gaz dönüşümünü gerçekleştirmekteyiz. 2023 yılında 85 okulumuzun bakım onarımı bitirilmiş olup eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir.”

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç.Dr. Mustafa Otrar ve Milli Eğitim Müdürü Murat Demir de birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından kutluma programı, okula yeni başlayan öğrencilere “Okula hoş geldin çiçeği” verilmesi, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasıyla devam etti.

Selahaddin Eyyubi İlkokulu’nda öğrencilerinin halk oyunu gösterisinin ardından Vali Tuncay Akkoyun, sınıfları gezerek öğrenci ve öğretmenlere yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar dilerken bin 204 okulda, 12 bin 520 öğretmen ve 241 bin 660 öğrenci için ilk zil çaldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.