Mardin’de bir aşiret başlık parasını kaldırdı, altına kısıtlama getirdi

Mardin’in Mazıdağı ve Derik ilçelerine bağlı 33 kırsal mahalle Muhtarlarının da aralarında bulunduğu, 520 üyeli Metinan Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, evliliklerde başlık parası kaldırılması ve altında kısıtlama kararı aldı.

Mardin’de bir aşiret başlık parasını kaldırdı, altına kısıtlama getirdi
Yayınlama: 27.09.2023

Derik ve Mazıdağı ilçelerinde evliliklerde başlık parası kaldırılması ve altında kısıtlama kararı amacıyla, Derik Aydın Ayaydın Öğretmenevinde aralarında 33 kırsal mahalle muhtarının da bulunduğu 520 üyeli Metinan Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde toplantı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okuması ve Kuran’ı Kerim tilaveti ardından başlayan toplantıda evliliklerde talep edilen başlık parası ve altının ekonomi koşulları ağırlaştırıldı ve  bölgede büyük  sıkıntılara neden olduğuna dikkat çekildi.

Aşiret olarak bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için başlık parasının tümden kaldırdıklarını, istenen 6-8 bilezik altından 4 bilezik altın,2 yüzük ve 1 küpe ile evlilikle sonuçlandırılmasına karar verdiklerini belirten Metinan Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şahan Dursun, ”Evlenecek olan çocuklarımız için toplandı. Kız tarafının istediği başlık parasını kaldırma, altın almada kısıtlama konusunda hem fikir olduk, temel olarak her aile için 100 gram altın,1 küpe,2 yüzük şeklinde karara bağladık. bunun dışındakileri de şarta bağlanmaksızın ailelerin gücüne bıraktık, Çocuk yaşta evliliklerde engelleme getirdik. Önce aşiretimize sonra komşu köylerimize ve ilçemize hayırlı olsun. Bunları zaman içerisinde Camilerde Cuma namazlarında söyleteceğiz, kararımıza uymayanlar olursa, evlenmek isteyipte evlenmelerine engel olanların çocukları yarın öbür gün beraber kaçma yolunu seçerlerse, kız tarafının yanında kimse olmayacak.”dedi.

Evlenecekler fahiş fiyata ulaşan altını almakta zorlanıyor

Kanaat Önderlerinden Naşit Temelli, “Derik Metinan Aşireti Derneğimizin başlık parası, altın İle ilgili aldığı kararı destekliyoruz, bölgemizde fahiş fiyata ulaşan altını almakta bazı ailelerimiz zorluk çekiyorlar, evliliklerin önüne geçmiş oluyorlar, bundan dolayı da gençlerimiz kaçma yollarını deniyorlar, kaçmadan dolayı da kan davalarına dönüyor. Bu konuyla ilgili başlık parasının ortadan kaldırılması, ailelerin kendi imkanları dahilinde altın almaları kararı alındı. Aşiret olarak buna uyacağız, bölge insanının da buna uymasını istiyoruz.” dedi.

3 saat süren toplantının sonunda Derik ve Mazıdağı ilçelerinde başlık parasının kaldırılmasına ve altın konusunda kısıtlama kararı alındı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.