Mardin’de ilk defa kalp kapakçığı değiştirildi

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 59 yaşındaki hastanın, başarılı bir ameliyatla kalp kapakçığı değiştirildi.

Mardin’de ilk defa kalp kapakçığı değiştirildi
Yayınlama: 07.12.2023

Nusaybin ilçesinde yaşayan, nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetleri nedeniyle hastaneye başvuran Necla Tatarğan’ın yapılan tetkikler neticesinde  ileri mitral kapak yetmezliği  ile orta triküspit kapak yetmezliği tanısı konuldu.

Ameliyata alınan hasta, Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Tufan Okumuş ve ekibi tarafından yaklaşık 4 saatlik operasyonla mitral kapağı değiştirildi, triküspit kapağı ise onarıldı.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Tufan Okumuş, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın destekleriyle yaklaşık 2 ay önce ilk açık kalp ameliyatını (baypas) yaptıktan sonra bugünde ilk kapak ameliyatını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şu anda 12 açık kalp ameliyatını gerçekleştirdiklerini aktaran Okumuş, şunları söyledi:

“Kapak ameliyatlarının bypass ameliyatlarına göre hasta çeşitliliği ve yapı açısından farklılıklar getirdiğinden daha zorlayıcı olabilmekte. Hastanemizde ilk kapak ameliyatını yapmanın gururunu yaşıyoruz. Hastamız bize nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle geldi. Kardiyoloji tarafından yapılan değerlendirmelerde, ileri mitral kapak yetmezliği ve orta triküspit kapak yetmezliği saptadık. Hastamızı ameliyat önererek servisimize aldık. Takiben mitral kapak değişimini ve triküspit kapak onarımını yaptık. Ameliyat sonrası hastamız servise alındı. Yakın zamanda taburcu edeceğiz. hastamızın sağlık durumu tamamen iyi.”

Okumuş, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde artık açık kalp ameliyatlarının hepsini yapar hale gelmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Hastane Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ferhat yıldız ise Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün destekleri ile sağlık vizyonunun her geçen gün daha da geliştiğini kaydederek, “Bypass ameliyatların ardından artık kapak ameliyatlarını da yapar duruma geldik. Böylece il dışı sevk oranlarımızı azaltmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.