Uzmanlardan “Corona virüs”ten korunmak için 10 öneri

​Corona virüs tedavisinde henüz bir yöntemin keşfedilmediğini ifade eden uzmanlar, hastalıktan korunmak için hijyen ve temizliğin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlardan “Corona virüs”ten korunmak için 10 öneri
Yayınlama: 24.02.2020

Daha çok hayvanlarda hastalık etkeni olan “Corona virüs” ailesine ait mutasyon geçirmiş ve “2019-nCov” olarak adlandırılan virüs, geçen yılın aralık ayının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde insanlarda da hastalık oluşturmaya başladı.

“Corona virüs” ailesinin SARS ve MERS olarak adlandırılan üyelerinden farklı olarak insandan insana bulaşabilen virüs, akciğer enfeksiyonları ve tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yetersizliği sendromu hastalıklarına yol açabiliyor.

Corona virüsünden korunmak için gerekli önlemleri almak yaşamsal önem taşıyor.

Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, “Corona virüs”ten korunmak için bazı uyarılarda bulundu.

“Hızla bulaşıyor, risk oluşturuyor”

Hastalığın hapşırık, öksürük sonucu ve havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşabildiğine dikkat çeken Dr. Şafak, “Corona virüs, influenza virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyonlara benzer şekilde hapşırık ve öksürük sonucu, havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşabilir. Ayrıca enfekte yüzeylerden temasla, ağız ve gözler de bulaş yolu olabilir. Virüsün geçişini takiben 5-11 gün içinde öksürük ve ateş gibi genel grip şikayetleri ortaya çıkar. Hastalığın tanısı, solunum yolu salgılarından alınan örneklerle konulmaktadır. Üst solumum yollarındaki bu tabloya, alt solunum yolları tutulumu da eklendiğinde hastanın durumu ağırlaşabilir. Corona virüs; SARS’ta yüzde 11 -12 ve MERS’te yüzde 35-50 olan yaşam kaybı oranları ile karşılaştırıldığında, yüzde 1-2 gibi oldukça düşük bir orana sahip olsa da hızla bulaşabilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle tehlike oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Özel koruyucu maske kullanımı ve hijyen kuralları önemli”

Virüsün boyutunun 3 mikron civarında olduğunu belirten Dr. Şafak, “Bu nedenle normal ağız ve burun maskeleri hastalıktan korunmada yarar sağlamasa da hasta olan kişilerin bu tip maskeleri kullanması, çevrelerine virüsün bulaşmasını önemli oranda azaltmaktadır. Virüsten koruyucu özellikteki maskelerin çok daha özel filtreleri bulunmaktadır ve bunlar, koruma gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Hijyen kurallarına uyulması, el temizliğine dikkat edilmesi, eller ile göz, ağız ve burun temasından kaçınılması çok önemlidir.

Corona virüs hastalığının belirtileri

Hastalık şu belirtilerle ortaya çıkıyor:

-Ateş

-Öksürük

-Nefes darlığı

-İshal

-Bulantı ve kusma

“Hastalık belirtileri görülen kişilerden mutlaka örnek alınmalı”

Hastalığa yakalanan kişilerin tedavisinde henüz bir yöntemin keşfedilmediğini ifade eden Şafak, “Hastalık şüphesi taşıyan kişilerden virüs tanısı için örnek alınmalıdır. Tanı konulan kişiler karantinaya alınmalı ve genel destek tedavileriyle takip edilmelidir. Hastalıktan korunabilmek için henüz bir aşı bulunmamaktadır.” bilgisini paylaştı.

“Corona virüsten korunmak için bu uyarıları dikkate alın”

Dr. Şafak Corona virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

1-Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın

2-Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın

3-Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın

4-Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kâğıt mendille kapatın, ardından mendili      mutlaka çöpe atın

5-Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın

6-Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının

7-Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin

8-Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın

9-Hasta hayvanlarla temastan kaçının

10-Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.