Kızıltepe’de Çiftçilerden Mısır ve Pamuk Ekmeme Kararı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde artan elektrik maliyetleri ve yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle üretmeyecek duruma gelen çiftçiler, pamuk ve mısır ekmeme kararı aldı.

Kızıltepe’de Çiftçilerden Mısır ve Pamuk Ekmeme Kararı
Yayınlama: 04.03.2020
Düzenleme: 04.03.2020 13:50

Türkiye’de buğday ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı 3 milyon dönüme sahip Mardin Ovası’nda çiftçiler, artan elektrik maliyeti, yaşanan kesintiler ve kesilen elektrik cezalarından dolayı zor günler yaşıyor.  Çiftçiler, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) yüksek tutarlı elektrik faturalarıyla bölgede sulama için kullanılan sondaj kuyularının elektriğinde yapılan kesintiler üzerine bir araya gelerek, bir dizi kararlar aldı. Kızıltepe Çiftçiler Derneği, Kızıltepe Ziraat Odası ve Kızıltepe Muhtarlar Derneği yöneticileri ve üyeleriyle yapılan toplantıda, alınan ortak kararlarda sulama için elektrik enerjisinin kullanımından vazgeçilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

JENERATÖRLER ALINMAYACAK

Kurumlar adına yayımlanan ortak yazılı açıklamada, elektrik enerjisi birim fiyatında yaşanan artış ve son zamanlardaki zamlar nedeniyle ortaya çıkan fatura bedellerinin ödenmesinin mümkün olmadığı vurgulanarak, sulamadan ve elektrik kullanımından vazgeçileceği belirtildi. Açıklamada, DEDAŞ’ın köylerde meskenler için kullanılması amacıyla dağıtacağını belirttiği jeneratörlerin, muhtarlar tarafından teslim alınmaması yönünde karar kılındı.

PAMUK VE MISIR EKİLMEYECEK

Tahıl ambarı olmasının yanı sıra 57 bin tonun üzerinde pamuk üretimi yapılan kentte, alınan kararla pamuk ve mısır ekilmemesi kararlaştırıldı. Açıklamada, “2020 yılı ve sonrası için mısır ve pamuk kesinlikle ekilmeyecek, mevcut durumdan dolayı ekilemeyecektir. Her çiftçi bir işletmedir ve ekonomide kar etmeyen işletmeler kapatıldığı gibi, zarar eden çiftçi de üretmeyecektir. Bundan dolayı paydaşımız olan gübre, ilaç, tohum ve diğer sektörler hesaplarını ve stoklarını ona göre ayarlasınlar. Mevcut borçlar ödenemeyecek, astronomik rakamlar olduğu için çiftçilerin ödeme gücü yoktur ve ödenmeyecektir. Ödeyen, ödemeyen herkes toplu olarak cezalandırıldığı için ödemenin hiçbir mantığı yoktur” ifadelerine yer verildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.