Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere ağır cezalar verilecek

İçişleri Bakanlığı, 31 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı kararı aldı. 10.04.2020 tarihi saat 24.00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24.00 arasında uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına uyulmaması halinde çeşitli ceza ve yaptırımlar uygulanacak.

Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere ağır cezalar verilecek
Yayınlama: 11.04.2020

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı sokağa çıkma yasağı kararı sonrası pek çok yurttaş sokağa çıkarak marketlere koştu.

Bu durum akıllara uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına uyulmaması halinde ne gibi cezalar uygulanacağı merak konusu oldu.

Bakanlık sokağa çıkanlara ilk olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282.nci maddesi gereğince idari para cezası verileceğini açıkladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ CEZASI

Sokağa çıkma yasağının cezası ise İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı karar metnine göre şöyle:

Belirtilen tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda;

Gereğini önemle arz ve rica ederim.

TÜRK CEZA KANUNUNUN 195. MADDESİ

Bakanlık sokağa çıkanlara ilk olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verileceğini açıkladı.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

Ancak aşırı durumlara göre, Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi devreye sokulacak.

İşte o madde:

TCK Madde 195. (1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.