Mardin Çimento İsmi tarih oldu

Güneydoğu Anadolu bölgesinin imarı ve kalkınmasına öncülük etmek, bölgenin ve Ortadoğu’daki komşu ülkelerin çimento talebini karşılamak amacıyla Mardin’de kurulan Mardin Çimento marka değişikliğine gitti. Mardin Çimento A.Ş.’nin de arasında bulunduğu 5 çimento şirketi OyakÇimento markası altına toplandı.

Mardin Çimento İsmi tarih oldu
Yayınlama: 17.05.2020

1969’da Güneydoğu Anadolu bölgesinin imarı ve kalkınmasına öncülük etmek, bölgenin ve Ortadoğu’daki komşu ülkelerin çimento talebini karşılamak amacıyla kuruluş sermayesine Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) yüzde 40, Türkiye Çimento Sanayii T.A.Ş. yüzde 40, mahalli kuruluş ve şahıslar ise yüzde 20 oranında katılan ve 8 Eylül 1975’te işletmeye açılan Mardin Çimento marka değişikliğine gitti.

1990 yılında OYAK’ın ortaklık payının yüzde 50’yi aştığı ve  3 Aralık 2015 tarihinde OYAK Çimento iştiraki olan Mardin Çimento, Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ile OyakÇimento markası altında toplandı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem,“Bu noktada, grubumuzun ve ülkemizin hedeflerine katkı sağlayacak hamleleri arka arkaya hayata geçiriyoruz. Beş şirketimizi tek çatı altında birleştirerek, grubumuzun istikbaline yeni bir ufuk çiziyor. Karlılık ve sürdürülebilir büyüme hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir adım atıyoruz. Bu gelişmenin grubumuz ve ülkemiz ekonomisine fayda sağlayacağına inanıyor, üyelerimizin birikimlerini doğru hamlelerle değerlendirirken, yabancı ortaklarımız ile beraber milli ekonomiye katkı sağlamayı hedeflediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Mesleki emeklilik fonu OYAK, üyelerine sürdürülebilir yüksek nema sağlama hedefi doğrultusunda halka açık 5 şirketi; Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ve Mardin Çimento’yu, “OYAK Çimento Fabrikaları A.Ş.” adı altında birleştirdi. 2019 yılının son çeyreğinde birleşme görüşmelerine başlayan beş çimento firması 15 Mayıs 2020 itibarıyla OYAK Çimento markası altında faaliyetlerine devam edecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.