Aort damarı genişleyen hastaya, kapalı yöntemle suni damar takıldı

Mardin’de karnında aort damarı genişleyen 51 yaşındaki Mehmet Kandemir, kapalı aort anevrizma operasyonuyla suni damar takılarak sağlığına kavuştu

Aort damarı genişleyen hastaya, kapalı yöntemle suni damar takıldı
24.04.2022
A+
A-

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşayan ve karın ana atar damarında genişleme sonucunda ağrılar yaşayan Mehmet Kandemir, nefes darlığı nedeniyle açık ameliyat olamadı.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Kandemir’e, Prof. Dr. Hayati Deniz, Op. Dr. Melike Ertan, Op. Dr. Tufan Okumuş ve Doç. Dr. Hakan Akşemsettin tarafından yaklaşık 3 saat süren kapalı yöntem operasyonuyla suni damar takıldı.

Hastane Başhekimi Mehmet Kabak, yaptığı açıklamada, 

“Bu ameliyat daha önce Mardin’de hiç yapılmamış. Özellikli çok donanımlı büyük üniversite hastanelerinde yapılıyor. Ancak hocamız daha önceki tecrübelerinden yararlanarak bu ameliyatın burada yapılmasını ve bu ameliyata öncü olabileceğini bizlere iletti. Çok başarılı bir operasyon oldu.”

Prof. Dr. Hayati Deniz ise nefes darlığı çeken hastaya kapalı yöntemle operasyon yaptıklarını belirterek, “Çok özellikli merkezlerde yapılabilen bu işlem sonrası hasta yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda genel durumu iyi. Hastamız birkaç gün sonra evine gidecek. İş ve aile hayatından herhangi bir kısıtlama olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Kandemir de ameliyatın ardından ağrılarının azaldığını, sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu dile getirdi.

Hastaneden çok memnun kaldığını aktaran Kandemir, hastane yönetimi ve sağlık ekibine teşekkür etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz; “Hastanemizde bu tür başarılı ameliyatların gerçekleşmesi hem bizim hem de ilimiz için gurur verici bir durum. Hastalarımızın kendi memleketlerinde hizmet almalarının hastalık sürecinde hastalarımızı olumlu yönde etkilemededir. Bu da hastalığın seyrini değiştirmektedir. Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizde gerçekleştirilen bu başarılı ameliyatta emeği geçen hekim arkadaşlarımı ve ekip arkadaşlarını canı gönülden kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.’’ dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.