DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin 13°C
Az Bulutlu

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? İbrahim Kalın’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kalın, halkın uyarılara uyduğunu ve vaka sayısında düşüşe geçildiğini belirterek, tedbirlerin ramazan ayı ile bayramda da devam edeceğini vurguladı. “Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması ihtimaller dahilinde mi?” sorusuna Kalın, şu karşılığı verdi: “İhtimaller dahilindedir. “Bu önümüzdeki üç haftada salgının seyri tarafından belirlenecek bir takvim. Şu an bir şey söylemek erken.”

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? İbrahim Kalın’dan açıklama
03.05.2020

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde ekonomisi ve orduları Türkiye’den daha güçlü ve büyük ülkelerin ne hale geldiğinin görüldüğünü belirterek, “Biz elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanarak, neler yapılabileceğini bu vesile ile göstermiş olduk. Bundan sonrası için tarım, gıda, biyogüvenlik, siber güvenlik gibi alanlarda Türkiye sağlam altyapısını daha da güçlendirmeye devam edecek.” dedi.

Kalın, 24 TV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tarabya’daki Huber Köşkü’nde 40 gündür Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile çalışmalarını sürdürdüklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarını anlatan Kalın, “Cumhurbaşkanımız gayet iyi korunuyor, sağlığı gayet iyi.” diye konuştu.

Salgın sürecinin ramazana denk geldiğini, orucun dünyanın geçiciliğini anlatan kolektif bir ibadet olduğunu ifade eden Kalın, içinde bulunulan sürecin ramazanın manevi boyutuna katkı verdiğini söyledi.

İbrahim Kalın, salgın sonrası için şu değerlendirmede bulundu:

Bu süreçte önem kazanacak 3 alanı “Biyolojik ürünler, silahlar, ilaçlar, teknoloji ve tedavi yönetemlerini kapsayacak şekilde biyogüvenlik”, “siber güvenlik” ve “gıda güvenliği” olarak sıralayan Kalın, “Bu üç alan ülkelerin Ar-Ge yatırımı yapacağı alan olacak.” dedi.

Kovid-19 aşısının henüz bulunamadığına dikkati çeken Kalın, “Farklı ülkelerin farklı çalışmaları var. Bu dağınık yapı içerisinde bunları bir araya getirecek mekanizmaların da olması gerekiyor. Önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla AB’nin öncülüğünde bir ortak aşı fonu oluşturulmasıyla ilgili bir çalışma yapılacak. Biz de katkı sunacağız.” bilgisini verdi.

“TÜRKİYE SAĞLAM ALTYAPISINI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu dönemde en önemli unsurun, milli imkan ve kabiliyetlerle uluslararası iş birliği arasındaki dengeyi kurmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Kalın, sağlık altyapısına yapılan yardımlar olmasaydı salgına çok daha hazırlıksız yakalanabileceğine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜ MEŞRULAŞTIRAN HİÇBİR YAKLAŞIMI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

ABD’nin YPG’ye sağlık malzemesi gönderdiği iddialarının sorulması üzerine Kalın, PKK, onun iltisaklı grupları PYD, YPG gibi örgütlerle hiçbir iş birliğinin meşru zemini olamayacağını, bunu ABD’ye, diğer koalisyon ortaklarına da defaatle söylediklerini anlattı.

Kalın, “Terör örgütünü şöyle veya böyle meşrulaştıran, estetize eden hiçbir yaklaşımı ya da politikayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu konuda Amerikalılara ve diğer ülkelere çok açık bir görüş ayrılığımızın olduğu ortada.” dedi.

Terör örgütü YPG/PKK’nın Afrin’deki saldırısına değinen Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CUMHURBAŞKANIMIZ İNSANİ VE VİCDANİ KÜRESEL LİDERLİĞİN BAYRAKTARLIĞINI YAPIYOR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Amerika’ya tıbbi yardımların, tamamen insani kaygılarla gönderildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin YPG’ye sağlık malzemesi gönderdiği” iddiaları doğruysa bunu kabullenmenin mümkün olmadığını ifade eden Kalın, PKK’nın DEAŞ’tan, DEAŞ’ın El Kaide’den, El Kaide’nin DHKP/C’den hiçbir farkının olmadığını, onlara destek verenlerin de bu hatalarını eninde sonunda mutlaka anlayacağını söyledi.

“RUSYA’DAN TALEP GELMESİ DURUMUNDA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIZ”

“Türkiye, Rusya’ya da yardım eli uzatacak mı? sorusuna Kalın, “Rusya’dan bize bu yönde bir talep gelmedi. Gelmesi durumunda mutlaka bunu değerlendirir ve imkanlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışırız.” yanıtını verdi.

İbrahim Kalın, Somali’den önce Filistin’e yardım gönderildiğini hatırlatarak, “koronana diplomasisi” ya da “maske diplomasisi” denen dönemde, bu tür insani jestlerin yapılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin ihtiyacı olan hiçbir şeyi yurt dışına göndermediklerini dile getiren Kalın, şunları aktardı:

“ÖNCELİĞİMİZ İNSANIMIZIN SAĞLIĞI”

Normalleşme sürecine ilişkin yol haritasının sorulması üzerine Kalın, normalleşme sonunda ortaya çıkacak “yeni normal”in, “eski normal”den farklı olacağını, maskelerle sosyal mesafeyi gözeterek ve diğer tedbirlerle yaşamaya devam edileceğini anlatarak, tedbirlerin tamamen ortadan kalkacağı tarihe ilişkin bir kehanette bulunmanın mümkün olmadığını söyledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki Kabine Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a normalleşme takviminin oluşturulması ve tedbirlerin kademeli olarak esnetilmesine ilişkin bir görev verdiğini anımsatan Kalın, şunları anlattı:

“MASKENİN PARAYLA SATILMASI GÜNDEMİMİZDE YOK”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Maske satışına izin verilebilir mi?” sorusunu, “Hayır, şu anda maskenin ücretle, parayla satılması gündemimizde yok. Ücretsiz olarak bütün vatandaşlarımıza maskeler dağıtılmaya devam ediyor, bundan sonra da devam edecek. Bu konuda devletimiz bütün tedbirleri aldı. Üretim noktasında maske sıkıntımız yok.” diye yanıtladı.

Maske dağıtımı noktasında zaman zaman sıkıntı yaşandığını belirten Kalın, maske ulaşmayan vatandaşlara, bulundukları ilde valiliklere, belediyelere, Vefa Sosyal Destek Gruplarına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili birimlerine başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN 65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN PAZARTESİ GÜNÜ GÜZEL HABERLERİ OLABİLİR”

“65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler için sokağa çıkma yasağında bir esneme olabilir mi?” sorusu üzerine Kalın, şunları söyledi:

İbrahim Kalın, 20 yaş altının da hatırlatılması üzerine, “Bilim Kurulu’nun da kanaati öncelikli olarak 65 yaş ve üstü grubunun belli gün ve saatlerde dışarıya çıkmasının sağlanması şeklinde.” dedi.

“İKİNCİ BİR DALGANIN OLMAMASI İÇİN TEMKİNLİ OLMAMIZ LAZIM”

Bazı AVM’lerin açılış yapacakları tarihi açıkladıklarını ve esnaf için hükümetin bir çalışması olup olmadığı sorusu üzerine Kalın, normalleşme takviminin sektör sektör çalışıldığını, bazı illerin durumunun daha iyi olduğunu, bunlar göz önüne alınarak normalleşme sürecine geçileceğini ifade ederek, bu kapsamda hükümetin esnafa yönelik bir çalışmasının da söz konusu olabileceğini söyledi.

“Yeni normal sürece” geçildiği zaman eğer insanlar kurallara uymayıp rehavete kapılırsa ikinci bir dalganın olabileceğine dikkati çeken Kalın, şu şekilde konuştu:

Kalın, halkın uyarılara uyduğunu ve vaka sayısında düşüşe geçildiğini belirterek, tedbirlerin ramazan ayı ile bayramda da devam edeceğini vurguladı.

“Bayramda sokağa çıkma kısıtlaması ihtimaller dahilinde mi?” sorusuna Kalın, şu karşılığı verdi:

Bazı Avrupa ülkelerinin futbol liglerinin sonlandırıldığı, Türkiye’de böyle bir durumun söz konusu olup olmadığı konusunda da açıklama yapan İbrahim Kalın, bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonunun yoğun bir mesai harcadığını belirterek, sadece futbol değil, tüm liglerle ilgili salgının seyrine göre karar verileceğini söyledi.

Salgınla beraber dünyada yaşanan ekonomik daralma konusuna da değinen Kalın, şu değerlendirmede bulundu:

ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs salgını nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti ile Dünya Sağlık Örgütü hakkında yaptığı açıklamalara da değinen İbrahim Kalın, bu sürecin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da gerebileceğini, ancak bu süreçte ülkelerin rekabet içerisine girmeden salgınla mücadele etmesi gerektiğini anlattı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.