Dicle EDAŞ elektrik kullanmayan çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu iddiası

Dicle EDAŞ elektrik kullanmayan çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu iddiası
Yayınlama: 15.02.2020

Dicle EDAŞ elektrik kullanmayan çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu iddiası

Mardin’in Derik ilçesinde, 24 yıl boyunca Sulama Birliği Başkanlığını yapan Naşit Temelli, Dicle EDAŞ’ın “Tarlasının yanından enerji hattı geçiyor.’ diye tarım desteklemelerine el koyduğunu iddia etti.

Son yıllarda Dicle EDAŞ’ın bölge çiftçisine yönelik politikaları tepkilere neden oluyor.

Daha önce çiftçi desteklemelerine “Elektrik borcu olduğu iddiasıyla” bloke koyan şirket, şimdi de hiç elektrik kullanmayan ve sulama için gerekli suyu Sulama Birliği’nden ücret karşılığı alan çiftçilerin tarım desteklemelerine el koydu.

Mardin’in Derik İlçesinde 24 yıl boyunca Sulama Birliği Başkanlığını yapan Naşit Temelli, DEDAŞ tarafından çiftçi ürün desteğine el konulduğunu söyledi.

Derik ilçesi Bozbayır Mahallesinde ikamet eden ve çiftçilik yapan Naşit Temelli, Tarım Bakanlığınca hesabına yatırılması gereken çiftçi ürün desteğine, DEDAŞ’ın, tarlasının yanından enerji hattı geçtiği için el koyduğunu iddia etti.

“Hesabımıza aktarılması gereken ürün desteklemeleri, elektrik şirketinin hesabına aktarılmış”

Temelli, “Elektrik kurumu özeleştikten sonra, bölgedeki bütün sulu arazilere, DEDAŞ tarafından, çiftçi kayıt sistemine göre haksız yere borç çıkarılmaya başlandı. Birlik Başkanı olduğum için zamanında müdahale ederek çiftçilerimin mağduriyetini önlüyordum. 2019 yalında, Birlik, hükümet kararıyla lağvedilerek yerlerine kayyum atandı. Çağ Çağ Sulama Birliği çiftçisiyim. Hiçbir şekilde tarım sulamasında elektrik kullanmadım. Herhangi bir kuyum yok. DEDAŞ’ta adıma kayıtlı kuyu aboneliği yok. Ancak çiftçi ürün desteğinin devlet tarafından hesabıma yatırılmış olması gerekirken, hesabımdaki para Tarım Bakanlığınca direk DEDAŞ hesabına aktarılmış. Sebebini sorduğumda; kullandığım arazilere paralel enerji hattı geçtiği ve yakınında başka şahıslara ait aboneli su kuyuları olduğu için, enerji tüketmiş olma şüphesinden dolayı hükümetin kendilerine verdiği yetki çerçevesinde parayı kendi hesaplarına aktardıklarını söylediler.” dedi.  

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Temelli, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek şu soruları yöneltti:

“Sayın Bakanım! DEDAŞ’A böyle bir yetki verdiniz mi? Bizim ürün desteklerimiz hesabımıza değil de niye DEDAŞ’ın hesabına aktarılıyor? Eğer böyle bir yetki verilmediyse DEDAŞ’ın bu uygulamalarını engelleyebiliyor muyuz? Buraya birkaç müfettiş görevlendirip bizi dinlemelerini sağlayabilir misiniz?”

Konu ile ilgili görüştüğümüz Dicle EDAŞ yetkilileri, sorunla ilgileneceklerini, varsa bir hatanın düzeltileceğini kaydettiler. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.