Kızıltepe’de 40 yıllık husumet, barış sofrasında son buldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde akraba iki taraf arasındaki 40 yıllık husumet barışla son buldu.

Kızıltepe’de 40 yıllık husumet, barış sofrasında son buldu
Yayınlama: 16.03.2023

Kızıltepe ilçesine bağlı Gürmeşe (Badina) köyünde 1982 yılında bir kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasının ardından 40 yılı aşkın bir husumet meydana gelmişti.

Trafik kazası üzerine başlayan husumet, HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığı ve HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Yönetimi Uzlaşı Komisyonu’nun arabuluculuğuyla barışla sonuçlandı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasim, din adamları tarafından barışa yönelik dua ve ayetler okunarak devam etti.

Merasimde bir konuşma yapan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, barışta hayrın olduğunu, Yüce Allah’ın bu tür barışları sevdiğini belirterek taraflara duruşlarından dolayı teşekkürlerde bulundu.

Bu tür barış olaylarının olması sevindirici olduğunu belirten Çevik, isteklerinin, bu barış durumlarının artarak devam etmesi olduğunu söyledi.

HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkan Yardımcısı Mahmut Kesen ise kardeşlik ve akrabalık göz önünde bulundurularak bütün husumetlerin son bulması temennisinde bulunarak şunları dile getirdi:

“Yaşanan o kazanın nedeniyle olay büyüdü. Aile büyükleri ilk etapta araya girerek bir barış olmuştu ama maalesef tekrar aralarında kan davası meydana gelmişti. Kan davası nedeniyle 40 yılı aşkın bir husumet devam etti. Bu husumetin son bulması için iki tarafla da görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerin sonunda her iki aile de barış taraftarı oldular. Kardeşlik ve akrabalık göz önünde bulundurularak bütün husumetlerin son bulması temennisindeyiz. Biz HÜDA PAR olarak Allah’ın izniyle bu tür olayların olduğu yerlerde barış girişimlerinde olmaya devam edeceğiz.”

Uzlaşı Komisyonunu konuşmalarının ardından arabulucuların öncülüğünde bir araya gelen husumetli taraflar el ele vererek tokalaşıp kucaklaştı.

Barış merasimi verilen yemekle son buldu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.