DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
ALTIN 461,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mardin 13°C
Az Bulutlu

Mardin’de işsiz gençlere iş imkanı sağlayacak 40 Milyonluk proje tanıtıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 40 Milyon ₺ tutarındaki Avrupa Birliği projesinin basın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Mardin’de işsiz gençlere iş imkanı sağlayacak 40 Milyonluk proje tanıtıldı
10.11.2020

Avrupa Birliği (AB) Mali Yardım Aracı (IPA) bileşenlerinden “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı” kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenen, Dicle Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi” Mardin basınına tanıtıldı.

Toplantıya Ajans Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Proje Takım Lideri Cleofe Maria Cristina Guardigli, Proje İletişim Uzmanı Nilüfer Şener, Ajansın Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fatih Akgül, Proje Yönetim Birimi Uzmanı Nilüfer Baş ile Mardin’deki yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Ajansın istihdama yönelik Avrupa Birliği (AB) projesi olan “TRC3 Bölgesinde Genç istihdamının Desteklenmesi Projesi” toplam bütçesinin 3 Milyon 800 Bin Avro olduğunu Türk Lirasına çevirdiğimizde yaklaşık 40 Milyon Liralık gibi çok büyük bir bütçeye tekabül ettiğini söyledi.  

Projenin amacının Ajansın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’nde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak) genç istihdamını ve istihdam edilebilirliğini desteklemek olduğunu ifade etti. Dezavantajlı grupta bulunan kadınlar öncelikli olmak üzere genç nüfusun iş gücü piyasasının ihtiyaçları yönünde mesleki ve kişisel becerilerini, genç girişimcilik ile girişimcilik kapasitesini geliştirerek istihdam olanaklarını arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bu amaç doğrultusunda projenin üç yıl süreyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde uygulanacağını belirtti.

Ardından Proje Takım Lideri Cleofe Maria Cristina Guardigli tarafından proje hakkında detaylı sunum yapıldı.

Sunumda “Gençler, Gelecek Sizin!” sloganıyla uygulanarak hayata geçirilecek olan proje ile Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta, çeşitli alanlarda düzenlenecek mesleki eğitimler aracılığıyla gençlerin mesleki becerilerinin artırılması ve genç istihdamının desteklenmesi amacıyla yerel aktörlerin ve paydaşların kapasitelerinin iyileştirileceği anlatıldı. Proje kapsamında, en az yüzde 25 genç kadın kotası uygulanarak 15-29 yaş arası işsiz gençlere, kamu kurumlarına ve diğer yerel paydaşlara yönelik çeşitli eğitim programları düzenleneceği aktarıldı.

Gençlere yönelik girişimcilik yarışmaları, kariyer rehberliği hizmetleriyle üniversitelerde kariyer günleri gerçekleştirilecek olup on binden fazla gencin bu proje faaliyetlerinden yararlanacağı belirtildi.

Özellikle işsiz gençleri hedefleyen faaliyetlere 2021 yılı ocak ayında başlanacaktır. Projenin ilk faaliyetleri arasında yer alan, işverenlerin işe alım kapasitesinin iyileştirilmesini hedefleyen “İnsan Kaynakları Yönetimi, İşe Alım Yöntemleri ve Genç İstihdamına Yönelik Teşvikler Çalıştayı” ve Mardin Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt Üniversitesi personeline yönelik “İşgücü Piyasası Politikaları ve Yenilikçi Destek Mekanizmaları Çalıştayına” kısa bir süre önce başlandı. Ayrıca Ajansımızın dört ildeki yatırım destek ofislerinde “Girişimcilik ve Finansal Rehberlik Yardım Masası Hizmeti” verilecektir.

Ajansın tarafından yürütülen “TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi” 2020 yılı temmuz ayında uygulanmaya başlamış olup 2023 yılı haziran ayına kadar devam edecek.

TRC3 Bölgesindeki dört ili kapsayan projenin Mardin’de yapılan ilk basın tanıtım toplantısının ardından sırayla Siirt, Şırnak ve Batman’da da toplantılar gerçekleştirilecek.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

  1. Leyla bulut dedi ki:

    Beni 3 çocukları var bana da evde iş istiyor