DOLAR 8,10910%
EURO 9,79240.14%
ALTIN 463,990,05
BITCOIN 4543533,22%
Mardin
25°

HAFİF YAĞMUR

12:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MARSU’dan abone ve kaçak su kullanımı ile ilgili açıklama

MARSU’dan abone ve kaçak su kullanımı ile ilgili açıklama

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdür Vekili Abdüsselam Altunkaynak, abone ve kaçak su kullanımına ilişkin açıklama yaptı.

ABONE OL
18 Mart 2021 21:52
MARSU’dan abone ve kaçak su kullanımı ile ilgili açıklama
1

BEĞENDİM

ABONE OL
(300x250)

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdür Vekili Abdüsselam Altunkaynak, günümüzde temiz ve ulaşılabilir içmesuyu kaynaklarının önemi, kent genelindeki kaçak su kullanımı ve abonelik çalışmaları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.           

“Suya ulaşmak herkesin hakkıdır”

Suyun hayatımızdaki önemine değinen Altunkaynak, şunları söyledi:

“İhtiyaçlar hiyerarşisinin en temelinde yer alan ve fizyolojik bir ihtiyaç olan su, oksijenden sonra insan yaşamında en önemli yere sahip olan kısıtlı bir doğal maddedir. O halde, su hakkı salt kişisel bir hak değil, toplumun tamamının yararlanacağı bir hak ve özgürlük niteliğindedir. Herkesin kişisel ve evsel kullanımı için yeterli, güvenli, fiziki olarak ulaşılabilir ve bedeli ödenebilir suya erişme hakkı vardır.”

İçmesuyunun kaçak ya da amacı dışına çıkılarak sulamada kullanılmasının bazı yerleşim yerlerinde su kesintilerine yol açtığını belirten Altunkaynak, suyunun amacı dışında kullanılmasının su sarfiyatını artırarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşların mağdur olmasına yol açtığını ifade etti.

MARSU’nun mahalli idareler seçimi ile uygulamaya konulan büyükşehir modeli ile faaliyetlerine başladığını anımsatan Altunkaynak, MARSU’nun görevlerini ise şöyle sıraladı: 

“Mardin ili için içme suyunun temini ve kullanılmış suların uzaklaştırılması ile ilgili her türlü tesisi kurmak ve işletmek. İçme suyu ve atık su arıtma tesisleri ile bunlara ait şebeke hattı, içme suyu sondaj kuyusu, depo ve terfi merkezlerini inşa etmek ile hizmetlerin sürdürülebilirliği için de her türlü tedarik, arıza ve aksaklıkları gidermek. İçme ve kullanma suyunun temini ve dağıtımının kesintisiz bir şekilde devam ettirilmesi.”

Bu hizmetlerin kesintisiz bir şekilde yerine getirilebilmesi için yeteri kadar mali bütçe ve imkana sahip olunması gerektiğini vurgulayan Altunkaynak, özellikle kaçak kullanım, abone olmama, sulama ve amacı dışında suyun kullanılması ve verilen hizmetin karşılığının maddi olarak alınmaması nedeniyle MARSU’nun yeterli bütçeye sahip olmadığını belirtti.   

“Kaçak kullanım kul hakkıdır”

İçmesuyu aboneliği ve kaçak kullanım üzerinde önemli açıklamalarda bulunan Altunkaynak, şunları söyledi:

“Toplumun tamamının yararlanacağı bir hak, bir kul hakkı niteliğindeki suyun bedelinin hizmetin devamı için ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca suyun adil bir şekilde paylaşımı için herkesin abone olması, kayıt dışı kullanımların olmaması ve suyun israf edilmemesi gerekmektedir. Diğer taraftan abonelik yaptırmadan kaçak su kullanmak suçtur. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtilmektedir.”

“Vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz”

Abone çalışmalarında vatandaşlara kolaylık sağladıklarını da aktaran Altunkaynak, “Kurumumuz son günlerde il genelinde bu pandemi sürecinde vatandaşlarımızın sağlığını düşünerek bir kolaylık olarak şubelerimize gelmeden yerinde abonelik çalışması başlatmıştır. Bu çalışma ile kayıt dışı su sayaçlarının kayıt altına alınması da hedeflenmiştir.” dedi.

Vatandaşlardan destek beklediklerini ifade eden Altunkaynak, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

Reklam

“Kaçak su kullanımı konusunda vatandaşlara da önemli görevler düşmektedir. Kaçak su kullananları tespit eden vatandaşlarımızın, ALO 185 Çağrı Merkezine bildirmeleri bir vatandaşlık görevidir. MARSU’nun sürdürülebilir kesintisiz bir hizmet sunabilmesi için yukarıda izahı yapılan hususlarda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacı bulunmaktadır.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.