DOLAR 8,4705-0.55%
EURO 10,29210.01%
ALTIN 501,080,37
BITCOIN 399977-5,92%
Mardin
30°

PARÇALI BULUTLU

03:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
Ziraat Bankası Hakkında Bilgiler

Ziraat Bankası Hakkında Bilgiler

Ülkemizin en eski bankalarından biri olan ve hala hizmet vermeye devam eden Ziraat Bankası’nın kuruluş nedeni ve tarihçesini kısaca hatırlamamızın fayda olacaktır.

ABONE OL
11 Temmuz 2020 10:04
Ziraat Bankası Hakkında Bilgiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(300x250)

Ülkemizin en eski bankalarından biri olan ve hala hizmet vermeye devam eden Ziraat Bankası’nın kuruluş nedeni ve tarihçesini kısaca hatırlamamızın fayda olacaktır.  1863 yıllarının zorlu dönemlerinde ekonomiye, tüccarlara, katkısı olması nedeniyle ‘’Memleket Sandıkları’’ adı altında 1888 yıllarında Mithat Paşa öncülüğünde devlet himayesinde ve devlet katkısı ile kurulan ilk milli bankalarımızdandır bu girişim bu gün bizlere hizmet veren bankadır. Batılıların finansman ve ticaret modellerinin benimsenmesi ve bu işlemin ülke faaliyetlerinde katkısı göz önüne alınır. Dönemin çiftçi ve sanayinin başvuracakları bir kurumsal finans olmaması özel şahıs kredilerine yönelmeleri bu işi meslek edinen faiz ile bu işin büyük boyutlar kazanması, tüccarların bu işlerde çiftçilere zorlu anlar yaşatması ile murabaha yâda tefecilerin sayılarının artması ile önemli bir neden olmuştur.  Kurulan ‘’Memleket Sandıklarının’’ o dönemlerde verdiği kredilerde gelirin 2/3 bulunduğu yörenin okul, yol, köprü gibi ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılmaktaydı.

Ziraat Bankası ürün ve hizmetler > https://www.bankalar.org/ziraatbankasi/

      Bu hizmetleri sağlamak içinde sandık karı düşüldükten sonra kalan miktar ile yapılması ön görülmüştür bu hizmet anlayışı daha sonra ki yıllarda devlet eli ile kurulan ilk devlet bankası olan Ziraat bankasına devredilerek direkt devlet himayesine alınmasına neden olmuştur. Zorlu dönemlerde ve savaşların Ülke ekonomisi ve çiftçileri içine soktuğu çıkmazdan kurtulabilmek için 23 Mart 1916 ‘ da çıkartılan yasa ile ‘’Çiftçilere yardım etmek kolaylık sağlamak ve tarımının gelişmesi, yeniden büyümesi ‘’ için kurulmuştur maddesi eklenmiştir. Bu zaman içerisinde hızla gelişmeye başlaması ve ilk Traktörünü üretmesi, en başta gelen hizmetlerinden bir tanesidir. Tarım makine gereçleri, mali desteklerle her zaman çiftçinin yanında olup hizmetlerinde herkesime imkânlar sağlayarak olanakların yenisini eklemeye devam ederek en değerli aktiflerin arasında bu günlere imzasını atmıştır.

Ziraat Bankası Mardin şubeleri > https://www.bankalar.org/ziraatbankasi/subeler/mardin-subeleri/

     Kendi bünyesinde müşterilerine sunduğu hizmetlere bakarsak eğer mevduat kabul eden ve en verimli şekilde kullanıp kullandıran kuruluşların bankacılık hizmetleri verdikleri bilinmektedir düzenli bir durumda kredi alıp kredi verdikleri gibi finansal desteklerde sağladıkları bilinmektedir. Şubelerde sundukları diğer hizmetlerine de göz atacak olursak. Finansal kiralamalar, teminat mektupları, belgeler karşılığında ödeme yöntemleri ile uluslar arası, ulusal ticaretin gelişmesinde katkıda bulunması. Bireysel müşterilerinin ihtiyaçları olan nakit kredi işlemlerinin yapılması aynı zamanda ödemelerin yapılabilmesi kişisel ihtiyaçlar fatura ödemeleri, mevduat hesapları açmaları ve kullanmaları, verilen talimatlar gereği otomatik ödemeler gibi işlemlerin takip edilmesi havale, EFT işlemlerin en kısa sürede sonuçlandırılması hizmetleri sunmaya devam edilmekte. Teknolojinin son bilgi ağı ile internet bankacılığı mobil bankacılıkla 7 gün / 24 saat bütün istek ve gereksinimlere cevap vermek adına sürekli yenilenerek faaliyetine devam etmektedir. Kızıltepe banka şubeleri > https://www.bankalar.org/kiziltepe-ilcesi-banka-subeleri/

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP