Mardin’de bahar havası

​Türkiye’nin birçok bölgesinde kar yağışı etkili olurken, Mardin’deki vatandaşlar bahardan kalma günler yaşıyor.

Mardin’de bahar havası
Yayınlama: 16.12.2019

Türkiye’nin birçok bölgesinde son günlerde kar ve buzlanma yaşanırken, Mardin merkez ve ilçelerindeki vatandaşlar bahardan kalma günler yaşıyor.

Güneşin yüzünü göstermesi ve hava sıcaklığının artmasıyla birlikte birçok kişi kentin meydanlarına ve parklara akın etti. Meydanlarda yürüyen büyükler de parklarda oynayan çocuklar da güzel havanın tadını çıkardı.

Yurdun birçok yerinde kış soğuğuyla mücadele edilirken, Mardin’de yazdan kalma bir günü yaşamanın tadını çıkarmaya çalıştıklarını söyleyen 72 yaşındaki Mehmet Emin Beyazıt, şunları söyledi:

“Bu güneşli hava, bizim için iyi ama iklim açısında iyi değil. Çünkü toprağın yağmur suyuna ve kara ihtiyacı vardır. Mardin’de son 10 yıldır eskisi gibi kar yağmıyor. Eskiden kar yağdığında sokaklar kapanırdı. Şimdi gördüğünüz gibi hava güneşlidir.”

Mardin’de güneşli bir gün geçirdiklerini ve adeta yazdan kalma bir günün yaşandığını söyleyen vatandaşlardan Nihat Akikol, güneşli havayı fırsat bilerek dışarı çıktığını ve güneşlendiğini ifade etti.

Mardin’in diğer bölgede daha güzel bir iklime sahip olduğunu belirten Mehmet Ali Turan, “20 gün önce Van’a gitmiştim, soğuktan dışarı çıkamamıştım. Orada hava sıcaklığı sıfır iken burası 7-8 derece. İşte görüyorsunuz, herkes dışarda, parkta çocuklar oyun oynuyor, insanlar alışverişe çıkıyor. Bahardan kalma günün tadını çıkartıyorlar.” dedi.

Güneşli havayı fırsat bilerek çocuklarını parka getiren Hasan Beken de “Hava çok güzel, güneşli bir hava var, bunu fırsat bilerek çocukları parka getirdim.” diye konuştu.

Öte yandan meteorolojiden edinilen bilgiye göre, güneşli havaların önümüzdeki hafta sonuna kadar devam edecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.