Takdir ve Teşekkür belgesi alacaklar dikkat! MEB birinci dönem 5 (beş) günden fazla devamsızlık…

MEB’in yayınladığı takvime göre okullarda birinci dönem 21 Ocak Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle basılı karne alamayan …

Takdir ve Teşekkür belgesi alacaklar dikkat! MEB birinci dönem 5 (beş) günden fazla devamsızlık…
Yayınlama: 14.01.2022

MEB’in yayınladığı takvime göre okullarda birinci dönem 21 Ocak Cuma günü sona erecek. Geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle basılı karne alamayan öğrenciler bu dönem sonunda karnelerine kavuşacak. 6 Eylül tarihinde başlayan ve kesintisiz süren yüz yüze eğitimde öğrenciler başarılarını alacakları belgeler ile taçlandırmak istiyor. Dönem içinde yapılan sınav ve sözlü notlarıyla derslerden yaptıkları başarı ortalamasını hesaplamaya çalışan öğrenciler için kritik bir detay ortaya çıktı. Milli Eğitim bakanlığı, geçtiğimiz senelerde hayata geçirdiği uygulama ile birlikte Takdir ve Teşekkür belgesi verirken öğrencilerin devamsızlık durumlarına dikkate alıyor. Koronavirüs şartlarından öğrencilerin en az şekilde etkilenmesi için geçtiğimiz sene sınıfta kalma uygulaması kaldırılmıştı. İşte MEB’in ödül yönetmeliğinde yaptığı değişikliklerin detayları…

Devamsızlık Sınırını Aşan Öğrencilere Belge Verilmeyecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılında resmi gazetede yayınlayarak MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Normal şartlar altında öğrencilerin 10 gün özürsüz devamsızlık sınırı bulunuyor. Özürsüz devamsızlığı 5 günü geçmeyen öğrenciler Takdir ve Teşekkür Belgesi almaya hak kazanacak. Öğrenciler 2021-2022 eğitim öğretim yılı karnelerini 21 Ocak Cuma günü alacak. Karneler ile birlikte öğrencilerin başarı durumlarını belgeleyen Takdir ve Teşekkür belgeleri de verilecek.

Takdir ve Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrencilerin dönem not ortalaması ne olursa olsun herhangi bir dersten geçer not alamayan öğrenciler belge alamıyorlar. İlkokul, ortaokul ve liselerde Teşekkür belgesi almak için öğrencilerin en az 70.00 not ortalamasını yapmaları gerekmektedir. 70 ve 84.99 arasında başarı ortalamasına sahip öğrenciler o dönem Teşekkür belgesi almaya hak kazanırlar. 85.00 ve üzeri başarıyı yakalayan öğrenciler ise dönemlerini Takdir belgesiyle kapatır.

MEB Takvimi Duyurdu: Yarıyıl Tatiline 9 Gün Kaldı!

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılı takvimine göre öğrenciler bu yıl 4 tatil dönemi yaşayacak. Birinci dönem ilk ara tatillerini 15-19 Kasım tarihleri arasında yapan öğrenciler, için birinci dönem ders zili son kez 21 Ocak Cuma günü çalacak.  Öğrenciler Sömestr tatili olarak da bilinen yarıyıl tatilini 24 Ocak-4 Şubat 2022 tarihleri arasında yapacak. Tatil hafta sonları da dahil olmak üzere toplam 16 gün boyunca sürecek. İkinci dönem öğrenciler 11-15 Nisan tarihleri arasında ikinci ara tatili yapacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran’da sona erecek.

“Covid-19’dan Dolayı Kapalı Olan Hiçbir Okulumuz Yok”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’da bulunan Bahçelievler Anadolu Lisesinin açılış töreninde eğitim gündemine dair kritik açıklamalarda bulundu. Kovid-19 sürecine ilişkin önemli bilgilendirmeler yapan Özer, bugün itibarıyla covid-19’dan kaynaklı tüm sınıfları kapatılan hiçbir okulun bulunmadığını açıkladı. ” Yüz yüze eğitime devam ediyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Özer, en büyük avantajlarının Almanya, İngiltere ve Fransa gibi yüz yüze eğitime devam ülkelere oranla öğretmenlerin aşı ortalamasının yüksek olduğunu söyledi.

MEB Özel Okullar İçin Aldığı Kararı Duyurdu!

Özel okullar,2022-2023 eğitim öğretim yılı erken kayıt fiyatlarını öğrenciler için duyurmaya başladı. %100’de yüze varan yüksek zamlı kayıt fiyatların duyurulmasının Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Buna göre 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı 36.73’ü geçmeyecek. Yeni dönemde özel okullarda ne kadar artış olacağı yapılacak yeni yönetmelik çalışmasına göre belirlenecek. Farklı zam politikası uygulayan okullar şikayet edilebilecek.

Bu Yıl Sınıfta Kalma Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz sene öğrencilerin pandemiden en az şekilde etkilenmesi için sınıfta kalmayı kaldırmıştı. Öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmişti. 2021-2022 eğitim öğretim yılında tam zamanlı olarak okullar açık olduğundan sınavlar düzenlendi.

Bu nedenle bu yıl sınıfta kalma uygulaması devam edecek. MEB yönetmeliğine göre İlkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda tekrar bulunmuyor. Herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’den az olan ortaokul öğrencisinin sınıf tekrarı yapmasına Şube Öğretmen Kurulu (ŞÖK) karar veriyor. Liselerde ise yıl sonu ortalaması 50’nin altında bulunan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapıyor.

Uzmanlar Tatil İçin Aileleri Uyardı!

Son dönemlerde Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında ciddi bir yükseliş yaşandı. Öğrenciler okullarda tüm önlemler alınmış bir şekilde yüz yüze eğitime devam etti. Yaklaşık 1.5 yıldır pandemi nedeniyle tam zamanlı eğitim alamayan öğrenciler 6 Eylül itibariyle okullarına kavuştu. Eksik kalan konu ve kazanımlar nedeniyle yoğun bir  tempoyla eğitim faaliyetlerine başlanmasıyla öğrenciler bu dönemde epey yoruldu. Öğrencilerin nefes alacağı tatil dönemlerinde uzmanlar öğrencilerin yeterince dinlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.