AK Parti İl Başkanı Kılıç, Mardin’de yapılan projeleri sıraladı

Ak Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti İl Başkanı Kılıç, Mardin’de yapılan projeleri sıraladı
Yayınlama: 10.09.2022

Kılıç, AK Parti İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda, e teşkilat mensupları, basın mensupları ile bir araya gelerek ‘Dünden Bugüne Bugünden 2023’e’ sloganı projenin startını verdiklerini duyurdu.

Basın mensupları ile bir araya gelen Ak Parti Mardin İl Başkanı Kılıç, gündeme ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Arap baharı ile başlayan Pandemi ile farklı bir boyut kazanan, Rusya-Ukrayna Savaşı ile Yeni Dünya düzenini kurmaya çalışan Egemen güçlerin güç çatışması dünya devletlerinin yeni bir pozisyon almalarını, kendi varlıklarını devam ettirebilmeleri için yeni ittifakların ortaya çıkmasına vesile olduğunu ifade eden Başkan Kılıç, “Bu bağlamda Askeri, Ekonomik ve İstihbari tüm argümanlar kullanılmaya başlanmıştır. ABD, Çin, Rusya ve bazı avrupa ülkeleri arasında gün geçtikçe gerilim artmış ve artmaya devam etmektedir. Dünyanın küresel bir hal aldığı dönemde yaşanan bu gelişmelerden Türkiye’nin etkilenmesi gayet normaldir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında özellikle dış politika da Türkiye’nin İslam alemi ile yeniden temas kurması ve ilişkilerin normalleştirilmesi, Türk Cumhuriyetleri ile olan bağımız Afrika’da etkinliğimiz, Rusya ve Ukrayna savaşında üstlendiğimiz rol Özellikle tahıl koridorunun açılması Sayın Cumhurbaşkanımız hem bölgesinde Hem de Dünya da etkin bir aktör. Türkiye’yi ise yeni bir güç ve bölgesinde parlayan bir yıldız haline getirmiştir” dedi.

Sanayici ve üreticilere verilen teşvikler sayesinde üretimde artış yaşandığını, ihracatta rekor kırıldığını belirterek, tarımda sağlanan desteklere değinen Kılıç, “ Dünya da yaşanan bu gelişmeler beraberinde ekonomik sorunlarda meydana getirmiştir. Pandemi nedeniyle üretim zincirinin kırılması fiyat artışlarına vesile olmuş tüm dünya da ekonomi olumsuz etkilenmiştir. Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte enerji maliyetleri artmış bu da pandemi nedeniyle bozulan ekonominin daha da kötüye gitmesini hızlandırmıştır. Bu bağlamda tüm dünya da ekonomik daralmalar yaşanmıştır. Türkiye olarak da bizlerde etkilendik. Gıda fiyatları artmış uzun zamandır durağan hale gelen enflasyon artmıştır. Hükümet olarak gerek enflasyon gerekse fiyat artışlarını önlemek amacıyla tüm argümanlar kullanılarak ekonomik istikrarın sağlanması için gerekli tedbirler alınmıştır. Ekonomik istikrarın sağlanması için gerekli tedbirler alınmıştır. Nitekim sanayici ve üreticiye verilen yatırım teşvikleri sayesinde üretim de artışlar meydana gelmiş ihracatta rekor üstüne rekor kırılmıştır. Tarımda ürün fiyatlarının belirlenmesinde artan girdi fiyatlarını göz önünde bulundurarak çiftçimizin memnun olduğu bir fiyat politikası izlenmiştir. Ayrıca ürün destek pirimler de artmıştır.” ifadelerini kullandı.

Dar gelirli ailelere sağlanan desteklerle ilgili bilgi veren Kılıç, şunları kaydetti:

“Artan fiyatlar karşısında ise Dar gelirli ailelere mali destekler sağlanmış Stokçularla ile mücadele edilmiş, Tarım kredi kooperatiflerin sayısı arttırılmıştır. İşçi ücretlerindeki artış ve Memur maaşlarına yapılan iyileştirmeler ile sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızı enflasyona ezdirilmemiştir. Alınan ekonomik tedbirler sayesinde yılsonuna kadar gıda fiyatlarında normalleşmenin olacağını uymuyoruz.” Kılıç, terörle mücadelede sağlanan başarıya dikkati çekerek, Diyarbakır annelerinin yaptığı oturma eylemi ve bölge halkının teröre geçit vermemesinin de bunda etkili olduğunu anlattı.

6’lı masaya ilişkin konuşan Kılıç, “Belki Türkiye siyasi arenasında görülmemiş bir tablo. Amaç 21 yıldır AK Parti hükümetlerinin kazanımlarını heba etmek, Türkiye’nin yükselişini önlemek. Bunların hangi alanda ve hangi minvalde bir araya geldiklerini kestiremiyoruz. Önümüzdeki süreçte bunu göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kılıç, dünya da ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri kısaca paylaştıktan sonra Mardin’de sadece son birkaç yıl içinde yapılanları çalışmaları şu şekilde sıraladı:

⦁ GAP – su verilmeye başlandı.

⦁ Tıp fakültesi

⦁ Ziraat fakültesi (onay alındı)

⦁ Ziraat teknopark

⦁ Güzel sanatlar ve tasarım fakültesi kuruldu (öğrenci aldı)

⦁ 150 okul

⦁ Şehir hastanesi 750 yataklı (projesi bitti)

⦁ Araştırma hastanesi 350 ek kapasite

⦁ Kızıltepe 150 yataklı ek hastane

⦁ Derik ilçemizde 75 yataklı devlet hastanesi projesi bitti.

⦁ Artuklu diş hastanesi hizmet vermeye başladı.

⦁ Midyat Nusaybin diş hastaneleri yapım aşmasında

⦁ Nusaybin Meslek Yüksek Okulu öğrenci alımına gidildi

⦁ Mardin’in içme suyu yatırım programına alındı.

⦁ Artuklu da 2. OSB kuruldu.

⦁ Midyat Artuklu yolu yapılmaktadır.

⦁ Kızıltepe Ceylanpınar ve Kızıltepe çevre yolu

⦁ Derik çevre yolu proje aşamasında

(Derik de yaşanan kaza da her aileye)

⦁ Artuklu Kızıltepe Midyat Nusaybin millet bahçeleri

⦁ Geçen sene 700 km bu sene 850 km kırsal mahallelerde yollar asfaltlandı

⦁ Kültür varlıklarını koruma müdürlüğü (anıtlar kurulu)

⦁ Kapalı spor salonları, yüzme havuzlar spor kompleksleri büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin birçok alanda çalışmaları devam etmektedir.

⦁ Gençlik merkezleri

⦁ Kültür ve sanat merkezleri

⦁ Sosyal etkinlikler

⦁ Doğal gaz (her ilçemiz) (Nusaybin derik )

⦁ Sosyal yardımlar

⦁ Geçmiş dönemler de üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizin en büyük problemi olan yurt problemlerini çözdük.

⦁ Huzur ve güven ile birlikte inanç ve tarih turizmi canlanmaya başlandı.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.