Mardin’de ‘TOKİ kura çekimi’ heyecanı yaşandı

Hayalini kurduğu eve sahip olmak isteyen milyonlarca kişinin başvurduğu sosyal konut projesi kapsamında TOKİ kuraları Mardin’de çekildi.

Mardin’de ‘TOKİ kura çekimi’ heyecanı yaşandı
Yayınlama: 10.11.2022
Düzenleme: 11.11.2022 23:35

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan ‘’İlk Evim, İlk İş Yerim projesinde’’ Mardin ayağının kura çekilişi Artuklu Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Toplam 17 bin 544 bin kişinin başvurduğu ve 17 şehit ailesine kurasız konut hakkı verildiği proje için vatandaşlar sabahın erken saatlerinde spor salonuna gelerek beklemeye başladı.

Kura çekim töreninde konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği bu sosyal konut seferberliğine kent genelinde toplam 17 bin 544 başvuruyla cevap verildiğini ifade etti.

Demirtaş, “Mardin’imizde 2 bin 550 konut inşa edilecek. İlçelerden Artuklu’da 1600, Midyat’ta 354, Yeşilli’de 200, Dargeçit’te 183, Mazıdağı’nda 63, Kızıltepe’de 150 konut hak sahiplerine belirtilen tarihlerde teslim edilecek.” dedi.

Demirtaş, son 20 yılda TOKİ eliyle kente ve ülkeye pek çok konut, kamu hizmet binası ve sosyal donatı unsurları kazandırıldığını dile getirerek, “İlk Evim, İlk İşyerim” projesi ile de vatandaşların kira öder gibi mülk sahibi olmalarının sağlanacağını kaydetti.

Sosyal devlet olma anlayışının bir gereği olarak konut, iş yeri ve istihdam alanlarında da vatandaşların yanında olmaya, devletin tüm imkanlarını onlarla buluşturmaya devam edeceklerini belirten Demirtaş, “Vatandaşlarımızın çağın gerektirdiği barınma ve çalışma ortamlarına kavuşması için projelerimizi ve çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Mardin’de de hemşehrilerimizin huzurunu, refahını, birlik ve beraberliğini güçlendirecek adımları hep birlikte atacağız.” diye konuştu.

Demirtaş, başlatılan bu konut ve iş yeri seferberliği için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ilgili bakanlar ile projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra noter huzurunda ilk kurayı çeken Demirtaş, konutların hayırlı olmasını diledi.

Merkez Artuklu ilçesinde inşa edilecek 1600, Midyat’ta da 354 konut için kura çekimi gün boyu sürecek.

Yarın da Dargeçit’teki 183, Kızıltepe’deki 150, Mazıdağı’ndaki 63, Yeşilli’deki 200 konut için kura çekimi yapılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.