Mardin’de katı atıklardan bir yılda 18 bin megavat enerji elde ediliyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda kurulan biyogaz tesisinde bir yılda elde edilen 18 bin megavat enerji şehrin aydınlatılmasında kullanılıyor.

Mardin’de katı atıklardan bir yılda 18 bin megavat enerji elde ediliyor
Yayınlama: 15.01.2023

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, çevreyi korumak, doğaya atılan çöpten elektrik üretimi sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kent genelinden toplanan günlük 400 ton evsel atık, 600 bin metrekare alana kurulan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde bir araya getiriliyor.

Katı atıkların meydana getirdiği ve karbondioksitten 25 kat daha zararlı olan metan gazının doğaya salınmasının önüne geçmek adına 2020 yılında yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen Biyogaz Enerji Üretim Santrali’nde, 3. gaz jeneratörünün kurulumu da tamamlandı.

Biyogaz santralinin kurulu gücü 4,5 megavat kapasitesine çıkarıldı. Lisans gücünün 9,36 megavat olduğu biyogaz santralinde günlük toplanan 400 ton katı atıktan yılda 18 bin megavat enerji elde ediliyor.

Vahşi depolamayı, görüntü kirliliğini ve çevreye yayılan kötü kokuyu önleyen tesiste, “Mekanik Ayırma ve Kompost Tesisleri Projeleri” ise devam ediyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.