Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mardin’e 204 milyar TL yatırım yaptık

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı Meydanı’ndaki Mardin mitinginde halka seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mardin’e 204 milyar TL yatırım yaptık
Yayınlama: 14.03.2024

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda düzenlenen Mardin mitingine katılarak bir konuşma yaptı.

Mardin’de olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’in insanı, kültürü, mimarisi, tarihi ve farklı inançlarıyla bir iftihar tablosu gibi ülke coğrafyasını süslediğini söyledi.

Mardin’in okumasını bilene tarih kitabı, görmesini bilene açık hava müzesi, gönül gözü açık olana hikmet deryası olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz bu şehri tüm renkleriyle, tüm güzellikleriyle seviyoruz. Biz bu şehri, her biri birer vefa abidesi olan insanlarıyla seviyoruz. Mardin’e kendimizi tam anlatamadığımızın farkındayız. Son seçimlerde bunu bir kez daha gördük. Mardin’de arzu ettiğimiz oranlara maalesef ulaşamadık. Mevcut oy oranlarının Mardin ile aramızdaki muhabbeti yansıtmadığını biliyoruz. İnşallah bunu önümüzdeki seçimlerde hak ettiği seviyeye getireceğiz. 31 Mart mahallî idareler seçimleriyle şehrimizde yeni bir başlangıç yapacağız. Mardin Büyükşehir Belediyesinde ve ilçelerde sizlerin huzuruna icraat ve hizmetleriyle temayüz etmiş isimlerle çıktık.”

“Mardin’in tercihinin eser ve hizmet siyasetinden yana olacağına inanıyorum”

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının Abdullah Erin olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Mardin’in bir evladı olarak Abdullah Erin, mülki idare amiri olarak yıllarca ülkemize, milletimize ve bölgemize aşkla hizmet etmiş bir kardeşimiz. İlçe belediye başkan adaylarımızın tamamı aynı şekilde kıymetli, başarılı ve vizyoner isimlerden oluşuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Işıkhan, Mardin’in meseleleri, talepleri ve projeleriyle zaten benim yanımda mesaisini veriyor. Seçilmeleri hâlinde hepsine en güçlü desteği vereceğiz. Bu sefer Mardin’in tercihinin istismar ve kimlik siyasetinden değil, eser ve hizmet siyasetinden yana olacağına inanıyorum.”

“Bize efendilik yakışmaz, bize hizmetkârlık yakışır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese hizmet etmek görevimizdir. Biz bizi sevsin ya da sevmesin, bize oy versin ya da vermesin, herkesin, 85 milyonun tamamının hizmetkârıyız. Bize efendilik yakışmaz, bize hizmetkârlık yakışır. Elbette şiddete bulaşan, terörü öven, hukukun dışına çıkan olursa yasal zeminde gerekli tedbirler alınır. Ama bu sırf oy tercihinden dolayı vatandaşı hizmetten yoksun bırakmak şeklinde asla olmaz. Biz dün buna müsaade etmedik, bugün de etmiyoruz, yarın da böyle bir ayrımcılığa kesinlikle izin vermeyeceğiz.” dedi.

“320 kilometrelik Urfa-Habur otobanını yapacağız”

İstismar peşinde değil, hizmet ve yatırım peşinde koştuklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’e son 21 yılda güncel rakamlarla toplam 204 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarını bildirdi.

Eğitimde 5 bin 812 yeni derslik inşa ettiklerini, Artuklu Üniversitesi’ni faaliyete geçirdiklerini, gençlik ve sporda 4 bin 205 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtıkların, kente 44 spor tesisi kazandırdıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin Stadyumu’nun proje aşamasında olduğunu ve yakında ihalesinin yapılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardinli ihtiyaç sahibi vatandaşlara 14,5 milyar lira kaynak aktardıklarını, 300 yataklı merkez devlet hastanesi başta olmak üzere toplam 1424 yataklı 15 hastaneyle birlikte 41 sağlık tesisi inşa edip hizmete sunduklarını ifade etti.

750 yataklı Mardin Şehir Hastanesi ile dört sağlık tesisinin yapımının sürdüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Şehir hastanemiz aynı kampüste bulunan Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültemiz ile bağlantılı olacak. TOKİ vasıtasıyla 9 bin 951 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 964 konutun yapımına devam ediyoruz. Riskli yapı olan 17 bin 642 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. İnşa ettiğimiz üç adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 54’üne hizmet veriyoruz. Mardin’de yedi millet bahçesi projemizden üçünü tamamladık. İkisinin yapımına birinin proje çalışmasına devam ediyoruz.

Ulaştırmada 29 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 286 kilometreye çıkardık. Mardin-Midyat yolu ve Ceylanpınar-Kızıltepe yolunun yapımına devam ediyoruz. Mardin’in çevre yolu eksiğini inşallah önümüzdeki dönemde gidereceğiz. Kalkınma koridorunun bir parçası olarak Irak sınırında son bulacak 320 kilometrelik Urfa-Habur otobanını yapacağız. Bu otobanın en önemli kavşak noktası da inşallah Mardin olacak. Şanlıurfa-Mardin hızlı demir yolu etüt projesinin sonuna geldik. Mardin Havalimanına yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaparak havalimanımızı büyüttük.”

Mardin’in marka değerini yükseltecek bir kültür merkezi çalışmalarının da bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından dünyada birinci sırada olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı Barajı ve Hidroelektrik Santralini şehre kazandırdıklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’e dört içme suyu tesisi, bir sulama tesisi, 20 arazi toplulaştırma ve 28 taşkın koruma tesisi inşa ettiklerini ve iki içme suyu tesisi inşaatının da devam ettiğini belirterek, toplam 834 bin dekar arazinin sulanması için pik dönemde takviye sağlayacak Mardin Depolaması birinci kademe inşaatını tamamladıklarını kaydetti.

“GAP sulamalarının yapımını hızlandırıyoruz”

Hizmete alınan tesislerle toplam 83 bin dekar arazinin sulanmasını sağladıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapımı devam eden beş sulama tesisinin tamamlanmasıyla 377 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Mardinli çiftçilerimizin hasretle beklediği GAP sulamalarının yapımını inşallah hızlandırıyoruz. Sulamalarımızın devreye girmesiyle birlikte Mardinli çiftçilerimiz elektrik faturası yükünden de kurtulmuş olacak” açıklamasında bulundu.

Çiftçilere 168 milyar lira tarımsal hibe desteği verildiğini, ayrıca sanayi ve teknolojide iki yeni Organize Sanayi Bölgesi ve Eti Bakır Mardin Özel Endüstri Bölgesini kurduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yatırım programındaki Midyat Organize Sanayi Bölgesinin proje çalışmaları sürüyor. İstihdamı desteklemek için işverenlerimize 4,5 milyar lira tutarında prim teşviki verdik. Enerjide Artuklu, Dargeçit, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli’ye doğalgaz arzını sağladık. Önümüzdeki dönemde Derik’e de doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mardin’in Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin timsali olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, sizi çok seviyoruz, size inanıyoruz. İnanıyorum ki sizler de bize inanıyorsunuz. İnşallah 31 Mart’tan sonra bunlara, yerel yönetimlerle işbirliği içinde çok daha fazlasını ekleyeceğiz. Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızı sizlere emanet ediyorum. 31 Mart akşamı hep birlikte inşallah ben İstanbul, Ankara’dan takip edeceğim, Mardin’de ne oldu? Buraya Şırnak’tan geldim biliyorsunuz, Şırnak’ta ne oldu? İzleyeceğim. İnanıyorum ki sizler de o akşam bütün Türkiye’yi izleyeceksiniz. Sizlerin adaylarımıza vereceğiniz güçlü destekle bu yolda yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.