İçişleri Bakanı Soylu: 138 bin vatandaşımız karantinada

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz toplam 52 vilayette 180 alanda karantina yapıyoruz. Karantina kararı, il hıfzıssıhha kurulunun kararıyla alınıyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: 138 bin vatandaşımız karantinada
Yayınlama: 10.04.2020
Düzenleme: 10.04.2020 10:35

Bakan Soylu, yeni karantina bölgeleri olup olmadığı, karantina kararının hangi kriterlere göre alındığı ve karantina bölgelerinde kaç kişinin olduğu konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Biz toplam 52 vilayette 180 alanda karantina yapıyoruz. Bunun bir tanesi ilçe merkezi Artvin Borçka, bir tanesi ilçenin tamamı, tüm sınırları, köyleriyle beraber. Yine geri kalanı da yaklaşık 10 belde, 100 köy var. Geri kalanı da mezra. Bu karantina kararı, il hıfzıssıhha kurulunun kararıyla alınıyor ama il hıfzıssıhha kuruluna gelene kadar sağlık müdürlüğümüz aynı zamanda valiliğimiz, kaymakamlığımız alanındaysa kaymakamlığımız, olayın nerden çıktığı, kimin kiminle temas ettiği, bu bulaşımın ne kadar yayılma riski olduğu, bütün bunları değerlendirdikten sonra burayla ilgili bir karantina kararı alınıyor. Bu rakamı da ilk kez paylaşıyorum. Şu anda 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 vatandaşımız karantina içerisinde. Siz buna 15 bin 500 yurtlarda, yurt dışından gelen vatandaşlarımızı da ilave ettiğinizde şu anda 138 bin karantina içinde vatandaşımız var.” 

İçişleri Bakanı Soylu: “4 bin 186 hesaba işlem yaptık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “FETÖ, DHKP-C ve PKK gibi hesaplar sürekli olarak kaos ortamı oluşturmak istiyor.” dedi.

Coronavirus salgınının ortaya çıktığı ilk günlerde yanlış bilgilendirme ve toplumu tedirginliğe itme konusunda çok ciddi sosyal medya algısı olduğunu ifade eden Soylu, “Sadece bu salgınla ilgili 4 bin 186 hesaba işlem yaptık. 667 kullanıcı tespit edildi ve sürekli gözaltına alınıyor. Bunların büyük bir bölümü ne yazık ki yurt dışından. Yani Türkiye’yi, FETÖ, DHKP-C, PKK, bu hesaplar sürekli olarak kaos ortamı oluşturmak, güven ortamını zedeleyebilmek, endişeyi artırmak ve Türkiye’yi panik havasına sokmak konusunda bir gayret sarf ediyor. Onlar ne kadar sarf ederlerse etsinler, milletimiz de sağlam duruşunu devam ettirmektedir” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.