11 milyon fidan “Geleceğe Nefes” oluyor

​11 milyon fidan ile ‘Geleceğe Nefes’ olmak ve ‘Daha yeşil bir Türkiye’ için gerçekleştirilen seferberlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile fidanlar toprakla buluşturdu.

11 milyon fidan “Geleceğe Nefes” oluyor
Yayınlama: 11.11.2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 11 milyon fidan ile ‘Geleceğe Nefes’ olmak ve ‘Daha yeşil bir Türkiye’ için gerçekleştirilen seferberlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ilk fidanı toprakla buluşturdu. 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Geleceğe Nefes’ etkinliğinde Bakan Pakdemirli bir de konuşma yaptı.

Tarihi bir gün olan 11.11.2019-Milli Ağaçlandırma Günü’nün hayırlı ve ebedi olması temennisinde bulunan Bakan Pakdemirli, vatandaşlarımızdan seferberliğe gelen yoğun ilgiye değindi, 14 milyona yakın bir sayı da fidan sahiplenildiğini belirtti.

Pakdemirli, “Bugün görüyoruz ki; Milletimizin Orta Asya’nın kalbinden çıkardığı ‘Hayat Ağacı’, Anadolu’nun göğsünde büyüyen bir ‘Hayat Çınarı’na dönüşmüştür! Zira bizim kuruluşumuzun rüyası, ‘Çınar’dır; kurulduğumuz yerin adı, Söğüt’tür! Öyle ki: Bizim; dünyamız da ağaçtır, rüyamız da… Bizim; sevdamız da ağaçtır, davamız da… İşte biz, ‘Geleceğe Nefes’ olmaya karar verdiğimizde, bu kampanyayı 11 Milyon fidan ile sınırlandırmıştık! Ancak gördük ki aziz milletimiz, bu kampanyayı bir seferberliğe dönüştürerek bir ‘Memleket Meselesi’ haline getirdi! 11 Milyon fidanın tamamının birkaç gün içinde sahiplenildiğini görünce bizler de bu ilgiyi ve heyecanı karşılıksız bırakmayarak sahiplenilecek fidan sayısını 11 Milyonun üzerine çıkardık! Bugün en son baktığımda, sahiplenilen fidan sayısı 14 milyona yaklaşmıştı.” dedi.

“2023 hedefimiz 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak”

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, son 17 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin rakamları da paylaştı.

Pakdemirli; “Biz, ‘Daha yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir bir Dünya’ hedefiyle yola çıktık! Bu hedefle; dünyanın orman varlığı azalırken, Türkiye’yi orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri konumuna getirdik! Ve 3 kıtada çevre ülkelere ormancılık desteği veren yegâne ülke olduk! Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bakanlık olarak biz; 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katını, son 17 yılda yaptık! Yanan ormanların 40 misli kadar alanı, ağaçlandırdık! 2002 yılından önce, yılda 75 milyon fidan üretilirken, biz, son 17 yıldır, yılda ortalama 350 milyon fidan üretiyoruz! 2002 öncesinde ülkemiz yüzölçümünün 4’te 1’i orman iken bugün, yüzölçümümüzün 3’te 1’ini ormanlık alana ulaştırdık! Yani orman varlığımızı 17 yılda, 1.8 milyon hektar alan artırdık! Ve bugün hamdolsun, iki Kıbrıs adası büyüklüğünde orman alanını ülkemize ve milletimize kazandırmış olduk! İnşallah 2023 yılına kadar da ülkemizde 7 Milyar fidanı toprakla buluşturacağız! Yani 7 Milyarlık dünya nüfusu kadar, fidan dikmiş olacağız!” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, bugün toprakla buluşan 11 milyon fidan ile ağaçlandırılan alanın büyüklüğünü de örneklerle anlattı:

”11 Milyon fidan dikmek demek, şu demek! Bir: 13 bin futbol sahası büyüklüğünde alan demek! İki: Türkiye Cumhuriyeti’nin 10 bin 765 km’lik kara ve deniz sınırlarının tamamını birer metre arayla fidanlarla çepeçevre çevrelemek demek! Bunun muazzam bir büyüklük olduğunu ifade ederek, dikkatlerinize sunmak isterim!”

11 milyon ile çifte dünya rekoru

Bakan Pakdemirli, 11 milyon fidan seferberliği ile Türkiye’nin Guinness Rekorlar Kitabına da adını iki rekorla yazdıracağını belirterek, “232 bin 647 adet fidan ile Endonezya’ya ait olan ‘1 saatte en fazla fidan dikme’ dünya rekoru, bugün Çorum’da 1 saatte daha fazla fidan dikerek Türkiye adına tescil ettirilecek! İkinci rekorumuz için de bugün fidan dikerken çektirdiğiniz bir fotoğrafı gelecegenefesalbum.com adresine yüklemenizi istiyoruz! Böylelikle ‘Dünyanın En Büyük Online Fidan Diken İnsan Albümü’nü Gines’e tescil ettirerek ikinci bir rekora daha milletçe imza atmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.