DOLAR 8,37740.81%
EURO 10,10161.1%
ALTIN 477,300,18
BITCOIN 418886-8,29%
Mardin
29°

AÇIK

19:59

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın kimdir, Mehmet Boynukalın nereli, Mehmet Boynukalın neden görevden alındı? Mehmet Boynukalın görevden neden ayrıldı?
  • Kızıltepe Gazetesi
  • Özel
  • Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın kimdir, Mehmet Boynukalın nereli, Mehmet Boynukalın neden görevden alındı? Mehmet Boynukalın görevden neden ayrıldı?

Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın kimdir, Mehmet Boynukalın nereli, Mehmet Boynukalın neden görevden alındı? Mehmet Boynukalın görevden neden ayrıldı?

Mehmet Boynukalın kimdir, Mehmet Boynukalın nereli, Mehmet Boynukalın neden görevden alındı? Mehmet Boynukalın görevden neden ayrıldı?

ABONE OL
8 Nisan 2021 12:18
Ayasofya Camii İmamı Mehmet Boynukalın kimdir, Mehmet Boynukalın nereli, Mehmet Boynukalın neden görevden alındı? Mehmet Boynukalın görevden neden ayrıldı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(300x250)

Ayasofya Camii’de imamlık vazifesini yürüten Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevden ayrıldı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik kariyerine geri döndü.

Mehmet Boynukalın görevden neden ayrıldı

Alınan bilgiye göre, geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Camii’nde imamlık vazifesini yürüten Boynukalın, bu görevinden ayrılma talebinde bulundu. Boynukalın’ın talebi olumlu yanıt buldu. Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde akademik kariyerine devam edecek.

Ayasofya İmamı Boynukalın, son dönemde yaptığı paylaşımlarla dikkat çekmişti. Sosyal medya hesabından piyasalardaki hareketliliğe ilişkin bir paylaşımda bulunan Boynukalın,”Bundan yüz yıl önce olduğu gibi istiklal mücadelesi veriyoruz yedi düvele karşı. Terörle, ekonomik savaşla vs. üzerimize geliniyor. Bize düşen sabırla mücadeleye devam etmektir. Allah millete, devlete zeval vermesin. Yolunda olanlara Rabbimiz yardım edecektir” ifadelerine yer vermişti.

Boynukalın, yaptığı paylaşımlarla pek çok kesimden tepki almıştı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Merkez Bankası Başkanı’nı uyarmak istiyorum. Görünen o ki o koltuğa yeni talipler var. Hocam dikkatli ol. Ayasofya İmamı da Merkez Bankası Başkanlığına göz kırptı. Sayın Başkan siz siz olun o koltuğa alışmayın” ifadelerine yer verirken, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Cemil Çiçek ise, “Ayrıştıran, toplum barışına ve huzuruna katkı sağlayamayacak açıklamalar, bu ruha uygun düşmüyor. Dikkatli davranmaları gerekir. Hele hele din görevlilerimizin dikkat etmesi gerek” sözlerine yer vermişti.

MEHMET BOYNUKALIN KİMDİR?

Akademisyen, İlahiyatçı, İslam Hukuku Profesörü. Ayasofya Camii Baş İmam Hatibi, Kurra Hafız, Araştırmacı Yazar.

24 Temmuz 2020 günü kılınan Cuma namazı ile yeniden ibadete açılan Ayasofya Camiine Diyanet İşleri Başkanlığınca baş imam olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

1971 yılında İstanbul’da doğan Boynukalın, 1992’de el-Ezher Üniversitesi’nden mezun oldu.

1995’te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalı’nda yüksek lisans tezini tamamladı. “Fıkıh Usulünde Yenilenme İhtiyacı ve Ortaya Çıkardığı Tartışmalar” başlıklı teziyle 1999’da İslam hukuku doktoru oldu. 2000-2001 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen tefsir projesinde uzman olarak çalıştı.

Bu sırada İmam Maturidi’nin meşhur tefsiri “Te’vilatu’l-Kuran” adlı eserin ilmi neşir projesinde yer alan Boynukalın, 2001-2006 yılları arasında İngiltere’de bilimsel araştırmalarını sürdürdü.

Prof. Dr. Boynukalın, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) İslam hukuku dalında araştırma uzmanı ve İslam ansiklopedisi ilim heyeti üyesi olarak görev yaptı. 2011’de İslam hukuku doçenti olan ve 2018’de de profesör unvanı alan Boynukalın’ın, Hanefi Mezhebi’nin kurucu imamlarından İmam Muhammed eş-Şeybani’ye ait, mezhebin temel eseri el-Asl’ın ilmi neşrini gerçekleştirmesinin yanı sıra telif ettiği çok sayıda Türkçe ve Arapça kitap, makale ve ansiklopedi maddesi bulunuyor.

Arapça ve İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet Boynukalın hıfzını ve kıraat ilmi tahsilini Dülgerzade Camisi İmam Hatibi Merhum Rizeli Kurra Hafız İbrahim Gündoğar Hocaefendi’de tamamladı.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, evli ve dört çocuk babasıdır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.