Bakan Koca: Türkiye’de corona virüs salgını olma ihtimali çok yüksek

Avrupa’nın corona virüs salgınına karşı tedbirleri almakta geç kaldığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de tespit edilen bir vaka olmadığını net söylüyoruz. Ama ülkeye giriş için anormal bir risk taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca: Türkiye’de corona virüs salgını olma ihtimali çok yüksek
Yayınlama: 10.03.2020
Düzenleme: 10.03.2020 16:14

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, corona virüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Koca, yaptığı açıklamada, yeni tip corona virüs tedbirlerinin alınmaması nedeniyle virüsün şu anda 106 ülkede görüldüğüne dikkati çekerek, “Eğer biz, İran’la iki hafta önce sınırlarımızı kapatmamış olsaydık, bu dönemde Türkiye’ye girecek olan kişi sayısı ortalama haftalık 50 bindi. Bir haftalık gecikmeyle, 50 bin kişinin Türkiye’ye girişi olacaktı. Türkiye’nin birçok bölgesinde bu salgını görür olacaktık.” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, İtalya’da ölüm sayılarının arttığını, Almanya’da sadece son 24 saatte artan vaka sayısının 111, İspanya’da 326, İsviçre’de 42, İsveç’te 45 olduğunu ve bu sayıların daha büyük oranlarla artmaya devam ettiğini bildirdi.

Fransa ve Almanya’da artışın daha yüksek olduğuna değinen Koca, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Sorunun küresel olduğunu, mücadelemizin de ulusal olduğunu söylemek istiyorum. Bu süreçte, biz bu mücadeleyi ulusal, yerel kendi vatandaşımızla birliktelikle aşabiliriz. Risklerin somut olduğunu, kuralların da basit olduğunu söylemek istiyorum. Bugün itibarıyla toplam vaka sayısı 109 bin 498’e yükselirken, dünya genelinde de 3 bin 810 kişi hayatını kaybetti. Hastalığa yakalanıp iyileşenlerin de 60 bin 762 olduğunu biliyoruz. Türkiye’de tespit edilmiş tıbbi ifadeyle tanı konmuş corona virüs vakası yoktur. 2 bini geçen bir numune çalışması oldu. Hiçbirinde pozitif test sonucuna ulaşılmadı. Virüs ülkemize gelecekse büyük ihtimalle yurt dışından yeni girişlerle veya yurt dışından dönüşlerle olacaktır.”

“Zorunlu olmadıkça evden çıkmasın, maske kullansın”

Sağlık Bakanı Koca, yurt dışında, özellikle de Avrupa’da yaşayan Türkiye vatandaşlarına şu uyarıları yaptı:

“Virüsün tüm dünyada özellikle Avrupa’da görülmesi buralarda yaşayan vatandaşlarımıza sağlıkları adına bir uyarıyı yapmamızı gerektirmekte.  Bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız, bu ülkelere seyahat eden Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarımız da dahildir. Kişisel tedbirlerini almalıdır. Zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını eğer çıkılacaksa mutlaka maske kullanarak çıkmaları gerektiğini, herhangi bir hastalık belirtisi olduğunda da en yakın bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelerini özellikle ifade etmek istiyorum.”

Son 14 günde yurt dışından dönenlere kendilerini 14 gün evlerinde izole etmeleri uyarısında bulunan Bakan Koca, kronik hastalığı bulunanlar dahil 50 ve 60 yaş üstü olanların zorunlu olmadıkça şu dönemde dışarı çıkmaması gerektiğini belirtti.

Ellerin normal sabunla sık sık yıkanması, evden çıkılacaksa mutlaka maske takılması, soğuk algınlığı belirtisinde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerektiğini vurgulayan Koca, rapor alınması durumunda sağlık kuruluşlarının yeterli olduğunu ifade etti.

Bakan Koca, vaka görülmesi halinde vatandaşlara bulaşmasını engellemek ve tedavi protokollerini uygulamak için tüm hazırlıkları yaptıklarını, hastalığın görülmesi halinde alınacak tedbirler çerçevesinde 81 ilde hastaneleri belirlediklerini dile getirdi.

“Yayılmasını önlemek bizim elimizde”

Şüpheli vakaların sayısının artması durumunda test yapacak laboratuvar sayısını artıracak şekilde hazırlıkların tamamlandığını dile getiren Bakan Koca, laboratuvarı özellikle İran’da sınır bölgesinden gelen vakaların sayısının fazla olması sebebiyle Erzurum’da hemen açtıklarını, devamında İstanbul’da, gelecek günlerde de Adana, Antalya ve İzmir dahil olmak üzere 6 yerde çalışmaya devam edeceklerinin bilgisini verdi.

Tahran uçağıyla gelen yolculardan numunelerin alındığını, sonuçların elde edilmesiyle son testlerin durumuna göre negatif çıkarsa yolcuların evlerine uğurlanacağını belirten Koca, durumun bu akşam netleşeceğini bildirdi.

Vatandaşların endişeye kapılmasını gerektirecek bir durum olmadığına işaret eden Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Corona virüs ile mücadelemizde devlet organlarımızın tamamı ve Sağlık Bakanlığı olarak yapılması gerekenlerin hepsini diğer hiçbir ülkenin bu dönemde yapmadığı kadar yaptığımızı da söylemek istiyorum. Ülkemizde vaka görülmesi mümkündür ancak yayılmasını önlemek bizim elimizde. Hepimiz görevlerimizi yapar, devlet ve vatandaş olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirirsek ikinci büyük başarıyı elde etmiş oluruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.