Bilali Şenliği ve Mezopotamya’da hasat başlıyor

Mezopotamya’da yaklaşık 8 bin yıldır hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri’nin 7.’si yapılacak.

Bilali Şenliği ve Mezopotamya’da hasat başlıyor
Yayınlama: 10.05.2024

Artuklu ilçesine bağlı eski adı “Bilali” olan Alımlı köyünde Uluslararası Tasarım Vakfı ve köy Muhtarlığı işbirliği ile geleneksel Bilali Şenliği 12 Mayıs 2024 Pazar günü, saat 11:00-18:30 arasında düzenlenecek.

Her yıl çevre il ve ilçelerden yoğun katılımla gerçekleşen şenlikte katılımcılar, geleneksel oyunların yanı sıra uçurtmalarla gökyüzünü şenlendirecekler. Bereket için duaların okunacağı şenlikte, yöresel sanatçılar rebapçı, davul zurna ve dengbejler yer alacaklar.

Uluslararası Tasarım Vakfı Başkanı Nihat Erdoğan, Bilali Şenlikleri’nin Uluslararası Tasarım Vakfı ve Alımlı muhtarlığı işbirliği ile Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesi katkıları ile gerçekleştirileceğini belirterek Bilal’i Şenlikleri’nin binlerce yıldır kutlanan bereket bayramları arasında yer aldığını söyledi.

Erdoğan, “Bu coğrafyada her tarım hasadı öncesi köylüler toplanır, dua yapılır, yemekler yenilirdi. Ardından da Mezopotamya’da hasat başlardı. Bir hasat bayramı bu. Onun içine bir araya geldik, dualarımızı ettik. Tarıma geçmemiz eğer 8 bin yıl önceyse, 8 bin yıllık bir geleneğin kaybolmamasına çalışıyoruz. Bir köy yarım asırlık geleneğine tekrar kavuşuyor. Alımlı köyünde, 1958 yılına kadar arpaların sararmasıyla birlikte hasat döneminin başladığını müjdeleyen bir halk şenliği kutlanmaktaydı. Köyün karşısındaki tepede yer alan ve halk arasında Sarı Arpalar Ziyareti olarak bilinen bu mekanda, her yıl Mayıs ayının ilk hafta sonunda hasadın bereketlenmesi için kurbanlar kesilir, yemekler pişirilir ve dostlarla, akrabalarla paylaşılırdı. Bereket dualarının yanı sıra hastalara şifa bulmak için de bu tepeye çıkılır ve burada dualar edilirdi. Şenlikte büyük bir pazar yeri kurulur, Mardin’den gelen leblebici ve çerçilerden alışveriş yapılırdı. Alana gelen dengbejler, davul zurnacılar ve rebabiler müzikleriyle şenliğe renk katarken, birlikte halaylar çekilir, çeşitli oyunlar ve eğlenceler düzenlenirdi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bilali Şenliği ile bölgenin somut olmayan kültürel mirasları arasında olan bir ritüelin köylülerle birlikle tekrar düzenlenerek yaşatılması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve koruma altına alınan Bilali köyünün, kültür turizm destinasyonlarından biri olması hedefleniyor. Bu yıl, 12 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Bilali Şenliği’ne herkesi bekliyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.