Irak’la sınır kapılarının kapatılması yumurta fiyatlarını düşürdü

Türkiye’den ciddi miktarlarda yumurta alan Irak ile Corona virüsü nedeniyle sınırların kapatılması, pazar ve marketlerde yumurta kolisini 10 liranın altına kadar düşürdü.

Irak’la sınır kapılarının kapatılması yumurta fiyatlarını düşürdü
Yayınlama: 11.03.2020

Geçtiğimiz aylarda, bir koli yumurtanın fiyatının 16 liraya kadar yükselmesinin ardından, Irak ile Türkiye sınır kapılarının kapatılması sonucu fiyatlar 8 liraya kadar düştü.

Yumurta fiyatlarının düşmesini, ihracatın kesilmesine ve Corona virüsü salgınına bağlayan yumurta toptancısı Sedat Öztekin, zarara giren üreticinin tavukları kesime verdiğini, böyle devam etmesi durumunda ise birkaç ay içerisinde yumurta fiyatlarının tekrar artacağını söyledi.

Öztekin, yumurta fiyatlarında yaşanan düşüşün, KDV oranlarının yüzde 8’den yüzde 1’e çekilmesinden ve Corona virüsü vakaları nedeni ile sınırı kapatan Irak’tan kaynaklandığını söyledi.

“Yumurta fiyatının düşmesi satışlarımız ve halk açısından olumlu”

Daha önce bir koli yumurta alan vatandaşın, fiyatların düşmesiyle 2 koli almaya başladığını ifade eden Öztekin, “Bu da bizim satışlarımız ve halk açısından oldukça olumlu bir durum.  Ama yumurta üreticilerinin ifadelerine göre bir koli yumurtanın maliyeti 10 TL civarlarındadır. Bu düşüşleri biz, daha önce 2 kere gördük, birincisi kuş gribi vakası yaşandığında yumurta fiyatı 5-6 TL’ye kadar düştü. Bir de şu anda yaşanan Corona virüsü nedeni ile yumurta fiyatları düştü.” şeklinde konuştu.

“Üretici zarar ettiği için tavukları kesime göndermeye mecbur kalıyor

Yumurta fiyatlarının düşmesinin üretici açısından çok olumsuz bir durum olduğunu belirten Öztekin, “Üretici, bir koli yumurtanın maliyetinin 10 TL olduğunu söylüyor. Günlük 2 bin koli satış yapan bir üretici 6 bin TL’ye yakın zarar ediyor. Aylık ise 180 bin TL zarar ediyor ve bu üreticiler açısından düşünüldüğünde çok ciddi bir rakamdır. Şu anda üreticiler zarar ettikleri için tavuklarını kesime göndermeye başladı. Hatta bazı çiftliklerin kesim için 3 ay sıraya girdiklerini duyduk. Üretici zarar ettiği için tavukları kesime göndermeye mecbur kalıyor.” diye konuştu.

“Marketler indirim kampanyaları başlattı”

Irak sınırı açılır ve ihracat tekrar başlarsa yumurta fiyatlarının tekrar yükseleceğini kaydeden Öztekin, “Sınır açılmadığı sürece fiyatların yükselmesi biraz zor. Çünkü üretim şu anda oldukça fazla. Ama üreticilerin kesime gitmeleri ve üretimin düşmesi yumurta fiyatlarını da ister istemez yükseltecektir. Marketler şu anda kampanyalar başlattı. Bizler de destekliyoruz. Halkımız yumurta yesin, günlük 1-2 koli yumurta alacaklarına 3-4 koli yumurta alıyor, bu şekilde bizim satışlarımız da iyi oluyor.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.