Kızıltepeli kadınlar Dünya Kadınlar Günü’nde kooperatif kurdu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 15 girişimci kadın, Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu.

Kızıltepeli kadınlar Dünya Kadınlar Günü’nde kooperatif kurdu
Yayınlama: 08.03.2020

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın eşi Dilek Çam’ın başkanlığında 15 girişimci kadın, Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurdu. Çilek tohumlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toprakla buluşturan kadınlar, üretimde ‘biz de varız’ mesajını verdi. Çilek tohumlarını 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde toprakla buluşturan kadınlar üretimde biz de varız mesajını verdi.

Organik meyve sebze üretimi yapacak olan girişimci kadınlar kooperatiflerinin açılışını da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirdi.  Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Fidanlık alanındaki seralarda ürünlerini yetiştirecek olan kadınlar ilk etapta 50 bin çilek tohumunu toprakla buluşturdu.  Kızıltepe Belediyesi’nin finanse ettiği proje sayesinde kadınlar ürettikleri organik ürünleri kuracakları pazarda satacak.

“Tarımsal anlamda güzel projelere imza atmak istiyoruz”

Mezopotamya’nın bereketli topraklarında ilk tohumlarını toprakla buluşturduklarını aktaran Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın eşi Dilek Çam, “Kızıltepe İlçesi Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurduk. Bugün çilek tohumunu ektik. İlk tohumlarımız toprakla buluştu. İlerleyen zamanlarda değişik projelerle inşallah Kızıltepe kadınlarımızın bu güzel topraklarında güneşimizi de kullanarak tarımsal anlamda güzel projelere imza atmak istiyoruz. Dediğim gibi şuanda kadınlarımız çilek tohumlarını toprakla buluşturuyorlar. İnşallah ilk fidelerini alacağız. Tasarladığımız bir projemiz var inşallah onun doğrultusunda ilerleyeceğiz. Meyvelerimizi toplayacağız ve pazarımızı oluşturacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.