Mardin, akrabasıyla evli olan bireylerin en fazla olduğu il oldu

Türkiye İstatistik Kurumu adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, akraba evliliğinin en yüksek ve en düşük olduğu iller açıklanırken 2023 yılında toplam evli bireyler içinde son evliliğinde akraba evliliği yapmış bireylerin oranının en fazla olduğu il ile Mardin oldu.

Mardin, akrabasıyla evli olan bireylerin en fazla olduğu il oldu
Yayınlama: 16.05.2024

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, akraba evliliğinin en yüksek ve en düşük olduğu iller açıklandı. Evlenme istatistikleri sonuçlarına göre, 2010 yılında gerçekleşen resmi evlenmelerin yüzde 5,9’unun akraba evliliği olduğu ve bu oranın sonraki yıllarda sürekli düşüş göstererek 2018 yılında yüzde 4,3, 2023 yılında ise yüzde 3,2 olduğu görüldü.

Akraba evliliklerinin türlerine göre incelendiğinde, bu evliliklerin yüzde 46,5’inin hala/dayı çocukları arasında gerçekleştiği, yüzde 27,2’sinin amca çocukları arasında ve yüzde 26,3’ünün ise teyze çocukları arasında olduğu görüldü.

Toplam resmi evlenmeler içindeki akraba evlilikleri illere göre incelendiğinde, 2023 yılında toplam evli bireyler içinde son evliliğinde akraba evliliği yapmış 16 ve üzeri yaştaki bireylerin oranının en fazla olduğu il yüzde 20,1 ile Mardin oldu. Mardin’i yüzde 18,7 ile Şanlıurfa ve yüzde 16,8 ile Diyarbakır izledi. Akraba evliliği yapmış bireylerin oranının en az olduğu il ise yüzde 1,1 ile Edirne oldu. Edirne’yi yüzde 1,5 ile Kırklareli ve yüzde 2 ile Çanakkale izledi.

Akraba evliliği oranında ilk sırada Şanlıurfa

Akraba evliliği oranı illere göre incelendiğinde, 2023 yılında akraba evliliği oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 17,7 ile Şanlıurfa olduğu görüldü. Bu ili, yüzde 12,4 ile Siirt ve yüzde 12,3 ile Muş izledi. Akraba evliliği oranının en düşük olduğu il yüzde 0,5 ile Edirne oldu. Bu ili yüzde 0,6 ile Kırklareli ve Bartın izledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.