Mardin’de saldırıya uğrayan ailenin, Türkiye’de bulunma nedenleri belli oldu

Mardin’in Artuklu ilçesinde henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce, araçta silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden ailenin tedavi ve ziyaret amaçlı Türkiye’de bulundukları ortaya çıktı.

Mardin’de saldırıya uğrayan ailenin, Türkiye’de bulunma nedenleri belli oldu
Yayınlama: 20.01.2023

Uluslararası İpekyolu’nun Artuklu ilçesi kırsal Yeniköy Mahallesi mevkisinde Irak’ın Duhok kentinden Diyarbakır’a seyir halinde olan 5 kişilik bir aileyi taşıyan Irak plakalı cipe ateş açıldı. Saldırıda ailenin 5 kişilik ailenin üç ferdi olay yerinde 2’si ise kaldırıldığı hastane hayatını kaybetti.

Saldırı sonrası ailenin fertlerinin Türkiye’de bulunma nedenleri de ortaya çıktı.

Silahlı saldırıda hayatını kaybeden Abdullah Salih Mustafa Mamîsî’nin Duhok’ta imam olduğu, eşi Çimen Şahin Halid ve kızları Hindirin Abdullah Salih ile birlikte Samsun’daki akrabalarını ziyarete gittikleri öğrenildi.

Wahide Haydar Casim’ın Diyarbakır’da doktor randevusu olduğu ve oğlu imam Ahmed Celaleddin İbrahim ile birlikte tedavi için yola çıktıkları bildirildi.

Olayın ardından Irak televizyonuna konuşan Harbi Celaleddin İbrahim, ağabeyi Ahmed ile Abdullah Salih Mustafa’nın Duhok’ta tanınan imamlar olduğunu belirtti.

Akşam son olarak saat 23:00 sıralarında annesinin kendilerini aradığını, bir restoranda durarak yemek yediklerini, kendilerine fotoğraf gönderdiklerini anlattı.

Ardından Nusaybin’e gitmek için yola çıkan aracın durdurulduğunu ve maktullerin kafalarına sıkılarak katledildiğini belirten Harbi Celaleddin İbrahim, “Annem Wahide Haydar Casım hayatını kaybetti, ağabeyim Ahmed yaralı. Her gün çok sayıda kişi Türkiye’yi ziyaret ediyor. Türkiye gibi büyük bir devlet konuklarının can güvenliğinden sorumludur. Türkiye hükümetinden beklentimiz bu olayın bir an önce aydınlatılmasıdır.” dedi.

Harbi Celaleddin İbrahim, “Ağabeyim Ahmed ile Abdullah Salih Mustafa Duhok’un tanınan iki imam hatibi. Neden öldürüldüler? Kim bu suçu işledi?” diye konuştu.

Wahide Haydar Casım Rûdaw’ın eski sunucusunun annesiydi

Saldırıda hayatını kaybeden Wahide Haydar Casım’ın kızı eski Rûdaw sunucusu Hawar Celaleddin İbrahim de, “Annem Erbil’de benimle yaşıyor. Sınır kapısını geçtikten sonra bize resim gönderdiler. Bu olay bizim için bir şok oldu. Araç devrilmedi, trafik kazası değil bu. Bu insanlar araçtan indirilerek katledildi. Öldürülenler yaşlı insanlar. Kardeşim Ahmed Duhok’ta tanınan bir kişi. Hiç kimse ile bir husumeti yoktu. Annem de kendi halinde biri. Diğer ailenin de öyle. Akrabayız, onların da kimse ili bir husumeti yok. Onlar için de çok üzgünüz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.