Mardin’de Toplu Taşımada Yenilik

Mardin Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında kullanılacak akıllı kartın çalışmalarına başladı.

Mardin’de Toplu Taşımada Yenilik
Yayınlama: 23.10.2019
Düzenleme: 23.10.2019 16:13

Büyükşehir Belediyesi, trafik ve ulaşım sorunu için çeşitli kavşaklar, kırsal mahallelerin en ücra köşelerine kadar asfalt yollar, şehir merkezlerindeki alt yapı çalışmaları ve ulaşım sitemindeki sıkıntıların çözümü için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, konforlu ulaşım sağlamak için Mardin Toplu Ulaşım Sisteminde (MARTUS) başlattığı üç aşamalı revizyon çalışmalarının son aşaması olan ”akılı kart” kapsamında araçlara ‘Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ yerleştiriliyor.

Şehir genelinde hayata geçirilecek olan sistemle birlikte toplu taşımada nakit kullanımı ortadan kalkacak. Ayrıca hızlı, kolay ve güvenli toplu taşıma çalışmaları kapsamında hizmet kalitesiyle vatandaş memnuniyetinin arttırılması için araç takip ve araç içi kamera sistemi aracılığıyla sürekli araçların takibi yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından çoklu dil seçeneğiyle yolcuların otomatik olarak akıllı kartlarına 7 gün 24 saat dolum yapmalarına olanak tanıyan dolum otomatları Üniversite Kampüsü, Mardin Devlet Hastanesi, 15 Temmuz Şehitler Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve Kızıltepe İlçe otogarında belirlenecek yerlere yerleştirilecek.

Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne geçişle birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçları ve tüm Özel Halk Otobüsleri olmak üzere Mardin Toplu Taşıma Sistemi (MARTUS) projesinde dönüşümü tamamlanan 390 araçta kullanılacak MARDİNKART adı verilen Akıllı Kart’ları yolcular Ravza Caddesindeki Seyahat Kartları Başvuru Merkezine gerekli belgeleri ibraz ederek alabilecek.

Mobil Yolcu Bilgilendirme Uygulaması

Mobil Yolcu Bilgilendirme uygulaması ile yolcular evlerinden, iş yerlerinden çıkmadan ya da istedikleri durakta beklerken, mobil uygulamadan, durak ve toplu taşıma araçlarının nerede olduğunu öğrenebilecekler.

Aralık ayı itibariyle vatandaşların hizmetine sunulması hedeflenen Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS) ilk olarak Mardin merkez Artuklu ilçesi ile Kızıltepe, Nusaybin, Derik ve Midyat ilçelerinde hizmet veren toplu taşıma araçlarında kullanılacak.

Vatandaşlar, internet ve mobil uygulama üzerinden kart dolumu yapabilecekleri gibi temasız özelliğe sahip herhangi bir kredi kartıyla da tüm toplu taşıma araçlarından yararlanabilirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.