DOLAR 8,31780.03%
EURO 10,1160-0.05%
ALTIN 498,980,05
BITCOIN 369726-1,73%
Mardin
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

03:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
  • .
Ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11. sınıflar okula ne zaman başlayacak? MEB vakaların düştüğü…
  • Kızıltepe Gazetesi
  • Özel
  • Ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11. sınıflar okula ne zaman başlayacak? MEB vakaların düştüğü…

Ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11. sınıflar okula ne zaman başlayacak? MEB vakaların düştüğü…

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde henüz ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11. sınıflar yüz yüze eğitim almıyor. Kabine toplantısı sonrası ...

ABONE OL
19 Mart 2021 20:36
Ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11. sınıflar okula ne zaman başlayacak? MEB vakaların düştüğü…
0

BEĞENDİM

ABONE OL
(300x250)

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde henüz ortaokul 5,6,7 ve lise 9,10,11. sınıflar yüz yüze eğitim almıyor. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevcut uygulamaların devam edileceği bilgisini paylaşmasının ardından öğrenci ve aileler bu kademelerin okula başlayacağı tarihi araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı geride bırakılan 2.5 haftalık süreçte okullarda vaka sayılarını takip ediyor. MEB Bakanı Ziya Selçuk geride bıraktığımız günlerde yaptığı açıklamada “Yerinde Karar” vurgusu üzerinde durmuştu. Vaka sayılarının düştüğü illerde okulların açılması söz konusuyken arttığı illerde İl Hıfzıssıhha Kurulu okulları açmak ve kapatmak ile ilgili olarak karar verebilecek.  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan risk haritası ise okulların açılmasında belirleyici olacak. Peki 2021 okullar ne zaman açılacak? İşte eğitimde yaşanan son gelişmeler ve açıklamalar…

ORTAOKUL VE LİSELER AÇILACAK MI?

Düşük ve orta riskli illerde ortaokul 5,6,7. ve Lise 9,10,11. sınıflarda yüz yüze eğitime 2 Mart tarihinde başladı. Üniversite ve lise sınavına hazırlanan 8 ve 12. sınıflar ise 81 ilde okullarına kavuştu. Mevcut tabloda yüksek ve çok yüksek riskli illerde okulların açılması için Nisan ayında yapılacak Kabine toplantısı bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, dinamik olarak yaşanan süreçte Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre hareket edecek. Vaka sayılarının düşüşe geçtiği iller için özel kararlar alınabilecek. İl Hıfzıssıhha Kurulları bu kararda belirleyici olacak. Şu an için açılmayan ortaokul ve lise öğrencileri ikinci bir değerlendirmeye kadar uzaktan eğitimlerini sürdürecek.

SAĞLIK BAKANLIĞI VAKA SAYISINI AÇIKLADI!

Sağlık Bakanlığı 20-26 Şubat tarihleri arasında açıklanan veriler dikkate alınarak 81 ilin risk durumu açıklanmıştı. Kabine toplantısı sonrası alınan kararla mevcut uygulamaların devam etmesi kararı alındı. Yeni risk haritası açıklanmadı ancak 6-12 Mart  haftalık vaka sayıları duyuruldu. Bu vaka sayıları dikkate alındığında 20-26 Şubat tarihleri arasına göre  sadece 4 ilde düşüş yaşandı.

Siirt 12,08 oranından 2,11’e düşerken, Burdur, 105,21 oranından 86,49 düştü.  Burdur’da vaka sayısı 105,21 oranından 86,49’a düşerken, Sakarya’da 139,93’den 90,15’e geriledi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan artış dikkat çekerken en çok artan iller Samsun, Kilis ve Balıkesir oldu.

OKULA GELEN ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yüz yüze eğitime 3. haftanın başladığını hatırlattı. Okula gelen öğrenci sayısının her hafta arttığına dikkat çeken Bakan “ Bununla birlikte salgın dolayısıyla hâlâ yüz yüze eğitime başlayamadığımız sınıflarımız var. Çocuklarımız adına rica ediyorum: Dikkati, kontrolü, tedbiri elden bırakmadığımız bir hafta olsun.” ifadelerini kullandı.

NİSAN ARA TATİLİ  YAPILMAYACAK! 

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönemin sona ermesiyle başlayan yarıyıl tatilini bu yıl 1 hafta daha uzatma kararı almıştı. İlk dönem yapılan kasım ara tatili sonrası ikinci dönem ara tatil düzenlenmeyecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada “ 15 Şubat’taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz’da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz’a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok.” ifadelerini kullandı.

YAZIN OKULLARDA TELAFİ PROGRAMI HAZIRLANIYOR!

Reklam

Milli Eğitim Bakanlığı pandemiden en çok etkilenen yaş gruplarından olan İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yazın telafi programı yapmaya hazırlanıyor. Normal şartlarda 18 Haziran’da sona erecek 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz’da bitecek. Bu tarihten bu yılın büyük bir kısmını uzaktan eğitimle sürdüren öğrencilerin eksikliklerini giderebilmesi için yazın telafi programı uygulanması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, takvimi henüz netleştirmese de konuyla ilgili açıklama yapan Ziya Selçuk “ Yaz aylarında kitlesel olarak herkes için değil ama özellikle kritik gruplar için matematik, bilim, oyun kampları, atölyeler, bütün bunların devam etmesi gerekiyor. Tatille ilgili mevcut dönemde karnenin tarihiyle ilgili bir değişiklik olabilir netleşmemekle beraber. Öğrencilerimizin tamamı yaz boyunca okulda olacaklar diye bir kararımız yok.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP