Vatandaşların tek beklentisi asgari ücret ile geçinebilmek

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun açıklayacağı net rakamda. Zamlardan dolayı iyi bir artış bekleyen vatandaşlar, tek beklentilerinin geçinebilmek olduğunu söylediler.

Vatandaşların tek beklentisi asgari ücret ile geçinebilmek
Yayınlama: 25.12.2019

Hayat şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığına dikkat çeken vatandaşlar, asgari ücret ile geçinemediklerini, asgari ücretin vatandaşın geçimini sağlayabilecek oranda olması gerektiğini söylüyor.

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde başladı. Komisyon 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için toplantılar yapıyor.

2018 yılı için brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlenen asgari ücret, 2019 yılında yüzde 26,05 ile 417 TL’lik bir zam yapılmıştı. Bu yıl yapılacak zam ise merakla bekleniyor.

Mevcut asgari ücretle geçinmenin imkânsız hale geldiğine dikkat çeken vatandaşlar, elektrikten suya, doğal gazdan trafik cezalarına ve gıda ürünlerine kadar birçok ürüne zam geldiğini belirterek, asgari ücretin vatandaşın geçimini sağlayabilecek oranda olmasını istediklerini dile getirdiler.

Hükümet yetkililerine seslenen vatandaşlar, Türkiye şartlarına göre mevcut asgari ücretin asla yeterli olmadığını, asgari ücretin 3 bin TL’den aşağı olmaması gerektiğini ve asgari ücretten verginin de kaldırılmasını talep etti.

TÜİK asgari ücret hesabı

TÜİK asgari ücreti belirleyecek rakamı açıkladı: TÜİK temsilcileri, asgari ücret tespitinde dikkate alınan, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla paylaştı. TÜİK hafif iş kolu için 1.940 TL, orta iş kolu için 2086 TL, ağır iş kolu içinse 2.331 TL asgari ücret önerdi. Asgari ücret pazarlığı, TÜİK’in bu rakamları üzerinden yürüyecek. 2020 asgari ücretin tespitinde TÜİK’in sunduğu bu rakamlar pazarlıkta esas kabul ediliyor.

Asgari ücret 2020 zammı ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret 2020 Ocak zammının Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4’üncü toplantısında belirlenecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4’üncü toplantısının ise bugün veya yarın yapılması bekleniyor.

Türk-İş’in teklifi: 2 bin 578 TL

Asgari ücret görüşmelerinde işçi tarafını temsil eden Türkiye’nin en büyük işçi sendikası Türk-İş, ilk günden itibaren 2 bin 578 TL’nin altında bir ücret kabul etmeyeceğini ifade ediyor.

Vatandaş 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında olmasını istiyor

Asgari ücret görüşmeleri ve asgari ücretin miktarı ile ilgili konuşan Mardinliler, hayat pahalılığından ve geçinememekten yakınarak, zamlardan dolayı bu yıl iyi bir artış bekliyor.

Kimi vatandaşlar asgari ücretin 3 bin TL olmasını, kimi vatandaşlar da asgari ücretin vergilerden arındırılarak en az 2 bin 500 TL olmasını istiyor.

“Beklentimiz geçinebilmektir”       

Vatandaşlardan Necmettin Çelik, asgari ücretin en az 2 bin 600 TL olması gerektiğini söylüyor. Çelik, “Yakında net rakam açıklanacak, beklentimiz geçinebilmektir. Şu an 2 bin 20 lira alıyoruz ve bu gerçekten yetersizdir. Zamlardan dolayı iyi bir fiyat bekliyoruz. Yetkililer inşallah bunları dikkate alır. En az 2 bin 600 lira olsun ki insanlar da geçimlerini yapabilsin.” dedi.

“Her şey ateş pahası olmuş, geçinemiyoruz”

Asgari ücretle çalıştığını ve aldığı ücretin kendisine yetmediğini belirten Ali Hasan, zamlardan dolayı iyi bir artış beklediğini söyledi.

Hasan, “Ev kirası, elektrik, su, telefon faturaları derken bize bir şey kalmıyor. Her şey ateş pahası olmuş, şu an geçinemiyoruz. 4-5 kişilik bir aile nasıl bu ücretle geçinsin. Asgari ücretin 2 Bin 500 ile 3 bin TL arasında olması gerekir ki geçinebilelim.” diye konuştu.   

“3 bin TL’nin üstünde olması lazım”

İşçi Halef Ok ise emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyleyerek, şunu söyledi:

“Sabah 07.00’de işyerini açıyorum, gece 24.00’de kadar buradayız. İşçi olduğumuz için ne sabahımız var ne gecemiz. Asgari ücretin altında bile alıyoruz. Bir insan çalışıyorsa alın terinin karşılığını alması lazım. Şu an 2 bin TL veriyorlar, ama bu yetmiyor. Bence 3 bin TL’nin üstünde olması lazımdır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.